2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტით, ჯანდაცვის სამინისტროს დაფინანსება 800 მლნ ლარით იზრდება
"საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს დაფინანსება 800 მილიონი  ლარით იზრდება და მისი ასიგნებები მომავალი წლისთვის 9 620,8 მლნ ლარით განისაზღვრება“, - ამის შესახებ ფინანსთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ გიორგი კაკაურიძემ ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე განაცხადა, სადაც „საქართველოს 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ კანონპროექტი განიხილეს.
მომხსენებლის ინფორმაციით, მომავალი წლიდან, 70 წლის და მეტი ასაკის პენსიონერთა პენსია 45 ლარით იზრდება და 495 ლარის ოდენობით განისაზღვრება. ამავე კატეგორიის პენსიონერთა პენსია მაღალმთიან დასახლებებში თითქმის 594 ლარს გაუტოლდება.
ამასთან, 70 წლამდე პირთა პენსია იზრდება 20 ლარით და განისაზღვრება 370 ლარის ოდენობით, ხოლო მაღალმთიან დასახლებებში 444 ლარი იქნება.
გარდა პენსიისა, გათვალისწინებულია მკვეთრად გამოხატული და 18 წლამდე შშმ პირების სოციალური გასაცემლის ზრდა 45 ლარით, ხოლო დანარჩენი კატეგორიის შშმ პირთა გასაცემლის ზრდა 20 ლარით.
როგორც გიორგი კაკაურიძემ აღნიშნა, ჯამში სოციალური პროგრამების დაფინანსება 7,0 მილიარდ ლარს შეადგენს; ჯანდაცვის პროგრამების დასაფინანსებლად გამოყოფილია 2,1 მილიარდ ლარზე მეტი და დევნილთა სახლებით უზრუნველყოფის მიზნით გათვალისწინებულია 240,0 მლნ ლარი.
მომხსენებლის განმარტებით, პანდემიის შემდგომ პერიოდში საქართველოს ეკონომიკაში პროგნოზირებულთან შედარებით გაცილებით მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტენდენციებია.
გიორგი კაკაურიძის ინფორმაციით, ოთხწლიან პერიოდში ნაერთი ბიუჯეტის მოცულობა 9 მილიარდ ლარზე მეტით გაიზარდა.
მან ძირითად მაკროეკონომიკურ პარამეტრებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ რეალური ეკონომიკური ზრდა 5%-ის ოდენობით არის დაგეგმილი, ხოლო საშუალოვადიან პერიოდში რეალური ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი 5,3%-ია.
ნომინალური მშპ-ის პროგნოზი განსაზღვრულია 110,5 მილიარდი ლარით. 2029 წლისთვის მშპ-ის ზრდა 140,9 მილიარდ ლარამდეა პროგნოზირებული, რაც ერთ სულ მოსახლეზე გადაანგარიშებით 13 900 დოლარს გადააჭარბებს.
ქვეყნის მთავარი ფინანსური დოკუმენტის თანახმად, ნაერთი ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლები 26,8 მილიარდი ლარის ოდენობით განისაზღვრება, ბიუჯეტის დეფიციტი მშპ-ის 2,5%-ია, ხოლო მთავრობის ვალის მაჩვენებელი - მშპ-ის 35%-ის ფარგლებში.
გიორგი კაკაურიძის ინფორმაციით, 2026 წლის ნაერთი ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილი ჯამურად 35,5 მილიარდ ლარს შეადგენს. 2026 წლის განახლებული პროგნოზით, ნაერთი ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლები ნომინალურ გამოხატულებაში 26 800,0 მილიონი ლარია, რაც 2025 წლის გეგმასთან შედარებით 1 495,0 მილიონი ლარით მეტია.
პროექტის თანახმად, საქართველოს 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობების ჯამური მაჩვენებელი 30 290,8 მილიონი ლარის ოდენობით განისაზღვრება, ხოლო ბიუჯეტის ასიგნებების მოცულობა 30 475,9 მილიონი ლარია.

The Georgian Ministry of Health will see its funding increased by ₾800 million ($294.18mln), bringing total allocations for next year to ₾9.62 billion ($3.54bln), Deputy Finance Minister Giorgi Kakoridze announced at a meeting of the Parliament’s Health and Social Affairs Committee on Thursday.
Under the draft budget, pensions for citizens aged 70 and above will rise by ₾45, reaching ₾495 ($182.02) per month. In Georgia’s highland settlements, pensions for this group will amount to nearly ₾594 ($218.43).
For pensioners under 70, benefits will increase by ₾20, totaling ₾370 ($136.06), while in highland areas the amount will reach ₾444 ($163.27).
In addition to pensions, the budget also includes an increase in social assistance for people with disabilities.
Kakoridze noted total funding for social programs will reach ₾7 billion ($2.57bln), with over ₾2.1 billion ($0.77bln) allocated for healthcare programmes and ₾240 million ($88.25mln) set aside for housing projects for internally displaced individuals.
The Deputy Minister said that Georgia’s economy continued to demonstrate “stronger-than-expected” post-pandemic growth trends. Over the past four years, the consolidated budget has expanded by more than ₾9 billion ($3.31bln).
The real gross domestic product growth for 2026 is projected at five percent, with a medium-term forecast of 5.3 percent, while the nominal GDP is expected to reach ₾110.5 billion ($40.63bln). By 2029, GDP is projected to rise to ₾140.9 billion ($51.81bln), exceeding $13,900 per capita.
According to the draft document, tax revenues will amount to ₾26.8 billion ($9.86bln), the budget deficit is set at 2.5 percent of GDP, and public debt will remain within 35 percent of GDP.
The total expenditure of the consolidated budget for 2026 is estimated at ₾35.5 billion ($13.05bln), while total revenues are projected at ₾30.29 billion ($11.14bln).