26 ოქტომბრის არჩევნების გამო ცხინვალის საოკუპაციო რეჟიმი ე.წ. საზღვარს კეტავს
საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების გამო, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში შესასვლელი “რაზდახანის“(“მოსაბრუნის”) და “პერევის“ საგუშაგოები დაიკეტება.
გადაწყვეტილება ე.წ. სამხრეთ ოსეთის “რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს” სხდომაზე მიიღეს, რომელსაც “პრეზიდენტი” ალან გაგლოევი ხელმძღვანელობდა.
მისი “პრესსამსახური” განმარტავს, რომ “საზღვარი” დაიკეტება “სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობის უსაფრთხოებისა და საქართველოს პროდასავლური და ნაციონალისტური რადიკალური ძალების შესაძლო პროვოკაციების გამორიცხვის მიზნით“.
გაგლოევმა შეხვედრაზე განაცხადა, რომ “დასავლეთის ქვეყნების სადაზვერვო სამსახურები და საელჩოები საპარლამენტო არჩევნების დროს საქართველოში ვითარების კონტროლიდან გამოსაყვანად ყველაფერს გააკეთებენ”.
“საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები 26 ოქტომბერს გაიმართება და მიღებული ინფორმაციის გათვალისწინებით, მათ შორის, თუნდაც ღია წყაროებიდან, ვხედავთ, რომ სიტუაცია რთულდება“, – განაცხადა მან.
ახალგორისა და ჯავას რაიონის მცხოვრებლებს დე ფაქტო საზღვრის გადაკვეთა მხოლოდ ყოველი თვის 20-დან 30-მდე შეუძლიათ.

Russian-controlled de facto Tskhinvali closes checkpoints ahead of Georgia’s elections to “curb threats from pro-Western forces”
The Russian-controlled de facto authorities in the Tskhinvali (South Ossetia) region of Georgia have announced the closure of the Razdakhani and Perevi checkpoints in anticipation of Georgia’s parliamentary elections on October 26.
The decision was made during an operational meeting of the de facto Security Council this week, led by de facto President Alan Gagloev.
The press office of the self-proclaimed president said the closure aimed to “ensure the safety of the population of South Ossetia” and to mitigate potential provocations from “pro-Western and radical national forces” in Georgia.
Gagloev expressed concerns over “external influences”, asserting that Western special services and embassies “may attempt to destabilize the situation during the electoral period”.
He warned, “based on the information received, including from open sources, we foresee a complicated situation.”
The residents of the Akhalgori and Java districts currently under Russian control were able to cross the checkpoints from the 20th to the 30th of each month.