29-30 ნოემბრის აქციაზე შსს-მ 107 ადამიანი დააკავა
“შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლების არაერთი მოწოდების მიუხედავად, რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე აქცია არაერთხელ გასცდა შეკრებისა და მანიფესტაციის კანონით დადგენილ ნორმებს.
მთელი ღამის განმავლობაში აქციის წევრები პოლიციელებს სიტყვიერად და ფიზიკურად უპირისპირდებოდნენ. რუსთაველის გამზირზე მყოფი პირები სამართალდამცველების მიმართულებით ისროდნენ სხვადასხვა სახის საგნებს, ქვებს, პიროტექნიკას, შუშის ბოთლებსა და რკინის საგნებს.
აქციის მონაწილეების ძალადობრივი ქმედებების შედეგად დაშავდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს 10 თანამშრომელი. ამ დრომდე სამედიცინო დაწესებულებაში რჩება ერთი პოლიციელი, რომელსაც სხეულის სხვადასხვა არეში აღენიშნება დამწვრობა.
აქციის მონაწილეთა ძალადობრივი, კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები საზოგადოებამ ნათლად იხილა სხვადასხვა ტელეეთერებში. არაერთი მოწოდების მიუხედავად შეკრებილმა პირებმა საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარე ტერიტორიაზე დააზიანეს თბილისის მუნიციპალიტეტისა თუ კერძო პირების ინფრასტრუქტურა, პარლამენტის დამცავი ჯებირი, სხვადასხვა ნივთებსა და სადენებს წაუკიდეს ცეცხლი, აღმართეს ბარიკადები, დააზიანეს პარლამენტის შესასვლელი ჭიშკარი და ვიდეოსამეთვალყურეო კამერები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, მართლწესრიგის აღდგენის მიზნით, გამოიყენეს კანონით დადგენილი სპეციალური საშუალებები.
სამართალდამცველთა მიერ პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისა და წვრილმანი ხულიგნობისთვის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების შესაბამისად დაკავებულია 107 პირი”, – აღნიშნულია შსს-ს ინფორმაციაში.

The Georgian Ministry of Internal Affairs (MIA) announced that 107 individuals were detained in Tbilisi during protests on November 29-30 under Articles 166 and 173 of the Administrative Offenses Code.
These charges pertain to petty hooliganism and disobedience to police orders.
The protests, held near the Georgian Parliament on Rustaveli Avenue, escalated into clashes between demonstrators and law enforcement. According to the MIA, protesters threw rocks, glass bottles, fireworks, and other objects at police, injuring 10 officers. One officer remains hospitalized with burn injuries.
Authorities claimed demonstrators engaged in unlawful activities, including vandalizing public and private infrastructure, setting fires, erecting barricades, and damaging surveillance equipment and municipal property. The police responded with crowd control measures, including water cannons and other approved tactics.
The MIA emphasized that their actions aimed to restore public order after repeated warnings were ignored. The demonstrations follow public outrage over the government’s announcement to postpone EU accession talks until 2028. Protesters accuse the government of undermining Georgia’s European aspirations.
The ministry’s actions and the heavy-handed police response have drawn criticism from civil society groups and international observers. Protests continue to spread across the country.