4 ოქტომბრის არჩევნებში 14 პარტია მიიღებს მონაწილეობას
მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს – საკრებულოსა და თვითმმართველი ქალაქის/თვითმმართველი თემის მერის 4 ოქტომბრის არჩევნებისათვის პოლიტიკური პარტიების რეგისტრაციის პროცესი დასრულდა.
ცესკოს ინფორმაციით, საარჩევნო ადმინისტრაციამ განიხილა ყველა წარდგენილი განაცხადი და შესაბამისი დოკუმენტაცია. შედეგად, 14 პარტიაა რეგისტრირებული, რომელთაც მიენიჭათ არჩევნებში მონაწილეობის უფლება. ცესკოს არჩევნებში მონაწილეობის უფლების მისაღებად სულ 17-მა პარტიამ მიმართა. მათგან სამს უარი ეთქვა რეგისტრაციაზე, ვინაიდან მათ ვერ დააკმაყოფილეს კანონით დადგენილი მოთხოვნები.
პოლიტიკური პარტიებისთვის შემდეგი ეტაპი მოიცავს პარტიული სიების, მაჟორიტარი და მერობის კანდიდატების წარდგენას, რომელსაც პარტია შესაბამის საარჩევნო კომისიას წარუდგენს (არაუგვიანეს 4 სექტემბრისა), რის შემდგომაც დაიწყება წარმოდგენილი დოკუმენტაციის შემოწმებისა და შემდეგ უკვე რეგისტრაციის პროცესი.
2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნებში მონაწილე პარტიების ჩამონათვალი საარჩევნო ნომრის მიხედვით:
„კონსერვატორები საქართველოსთვის“ (3), „მამული, ენა, სარწმუნოება“ (1), „სახალხო ხელისუფლება“ (14), „ძლიერი საქართველო-ლელო“ (9), „გახარია საქართველოსთვის“ (25), „ქართული ოცნება“ (41), „გირჩი“ (36), „საქართველო“ (11), „მემარცხენე ალიანსი“ (10), „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“ (8), „ქართველ ერთობა“ (4), „მწვანეთა პარტია“ (12), „ჩვენი გაერთიანებული საქართველო“ (5), „თავისუფალი საქართველო“ (7).

The registration process for political parties participating in Georgia’s upcoming local elections on 4 October has been completed, the Central Election Commission (CEC) announced.
The CEC reviewed all submitted applications and documentation, registering 14 parties with the right to participate. A total of 17 parties applied, with three denied registration for failing to meet legal requirements.
The next stage for registered parties involves submitting party lists, as well as mayoral and majoritarian candidates, to the relevant election commissions no later than 4 September. This will be followed by the verification and registration of the submitted documentation.
The parties registered to take part in the 4 October 2025 elections, listed by ballot number, are: Conservatives for Georgia (3), Homeland, Language, Faith (1), People’s Power (14), Strong Georgia – Lelo (9), For Georgia – Gakharia (25), Georgian Dream (41), Girchi (36), Georgia (11), Left Alliance (10), Alliance of Patriots of Georgia (8), Georgian Unity (4), Green Party (12), Our United Georgia (5) and Free Georgia (7).