7-ქალას ევროპული თავგადასავალი - ეტაპი, უფრო დიდი წარმატების მისაღწევად
ხორვატიასა და გერმანიაში, ორ ეტაპად გამართულ ტურნირზე, ჩვენმა გუნდმა ერთი, სადებიუტო გამარჯვება მოიპოვა იტალიის ნაკრებთან. მიუხედავად იმისა, რომ წელს ევროპის 12-გუნდა ელიტაში ადგილის შენარჩუნება ვერ მოხერხდა, გაჩნდა იმედი, რომ მალე, ქართველი გოგონები ანგარიშგასაწევ ძალად ჩამოყალიბდებიან.
ევროპული ტურნედან დაბრუნების შემდეგ, განვლილი ტურნირის შესახებ შეფასება გააკეთა 7-ქალა ნაკრების მთავარმა მწვრთნელმა - ჯაბა მალაღურაძემ
„რა შედეგითაც არ უნდა დაგვესრულებინა ტურნირი, რაგბი ევროპის ჩემპიონატზე ჩვენი მონაწილეობა არის არა უბრალოდ ფაქტი, არამედ - ისტორიული ფაქტი. აქედან გამომდინარე, ეს უკვე დიდ მიღწევად მიმაჩნია.
ტურნირი იყო საკმაოდ რთული. ვთამაშობდით 12 უძლიერეს გუნდს შორის და მოვიპოვეთ ერთი გამარჯვება  - იტალიასთან, რაც, ასევე, ისტორიული ფაქტია.
ჩვენი მიზანი იყო, დავრჩენილიყავით ამ დივიზიონში, შეგვენარჩუნებინა ადგილი, თუმცა, ვფიქრობ, წარმატება არ უნდა გაიზომოს დივიზიონში დარჩენა-არდარჩენით. ვთვლი, რომ ჩვენ ბევრ საზომს ვაკმაყოფილებთ.
კარგად გვესმის, რომ ეს არ არის ფინიში; ეს გზაა, რომელსაც ქალთა რაგბი გადის. ამ ყველაფრიდან გამომდინარე, ეს ტურნირიც და ეს წელიც, არის მხოლოდ და მხოლოდ ეტაპი, უფრო დიდი წარმატების მისაღწევად.
ზუსტად ვიცით, რომ ხვალ უფრო ძლიერები ვიქნებით, რადგან გვაქვს დიდი სურვილი და მიზანი - ხვალ ტოლი არ დავუდოთ მათ, ვინც დღეს ჩვენზე ძლიერი იყო. მთავარია, გვჯეროდეს“ - ამბობს ჯაბა მალაღურაძე.
უკვე 10 წელია, თიბისი ქართული რაგბის მთავარი პარტნიორი და მხარდამჭერია. ქართველი მორაგბე გოგონების ისტორია კი, ნამდვილად შთამაგონებელი და მამოტივირებელია, რადგან მათ არაერთხელ დაამტკიცეს - მთავარია გჯეროდეს და ყველა დაბრკოლებას გადალახავ; რომ სითამამემ სწორი გეზი უნდა გვიჩვენოს.

For the first time in history, Georgia’s women’s rugby sevens team competed in the Rugby Europe Championship this year.
Held in two stages across Croatia and Germany, the tournament saw the Georgian team earn its debut victory against Italy. While the team was unable to retain its place in Europe’s 12-team elite division, it sparked hope that Georgian women will soon emerge as a force to be reckoned with in European rugby.
Upon returning from the tournament, head coach of the women’s sevens team, Jaba Malaghuradze, reflected on their experience:
“Regardless of the final result, our participation in the Rugby Europe Championship is not just a fact—it is a historic milestone. And for that reason alone, I already consider it a major achievement.
The tournament was extremely challenging. We competed among the top 12 teams in Europe and secured a victory over Italy—another historic moment for us.
Our goal was to stay in the division and secure our spot. However, I believe success shouldn’t be measured solely by whether we remained in the division or not. I think we met many important benchmarks.
We understand this is not the finish line—it’s part of the journey that women’s rugby in Georgia is taking. This tournament, and this year as a whole, are just steps toward achieving even greater success.
We know with certainty that tomorrow we’ll be stronger, because we have the desire and the goal not to fall short of those who are stronger than us today. The most important thing is to believe,” said Jaba Malaghuradze.
For the past 10 years, TBC has been a proud partner and supporter of Georgian rugby. The story of these young Georgian women is truly inspiring and motivational—they’ve proven time and again that with belief, every obstacle can be overcome. That courage leads us in the right direction.