ადვოკატი - ნიკა მელია არის ხელისუფლებისთვის მიუღებელი და ყველაზე ხანგრძლივი დროით რჩება საპატიმროში
ნიკა მელიას მორიგი ბრალდების სისხლის სამართლის საქმე არსებით განსახილველად სასამართლოს გადაეცა, - ამის შესახებ "კოალიცია ცვლილებისთვის“ ერთ-ერთ ლიდერის ნიკა მელიას ადვოკატმა გიორგი კონდახიშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ნიკა მელია არის ხელისუფლებისთვის მიუღებელი და ყველაზე ხანგრძლივი დროით რჩება საპატიმროში.
"ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფის ნიკა მელიას მორიგი ბრალდების სისხლის სამართლის საქმე არსებით განსახილველად სასამართლოს გადაეცა, კერძოდ, ეპიზოდი ეხება სასამართლოს შეურაცხყოფას, რომელსაც ადგილი ჰქონდა ერთ-ერთ სასამართლო პროცესზე და ბრალდება თვეების შემდეგ წარედგინა.
მთავარი მტკიცებულება იყო ექსპერტიზის დასკვნა, რომელიც ვერ ადგენდა ხმის ვინაობას, რომლის საფუძველზეც ნიკას შეერაცხა აღნიშნული ბრალდება. თუმცა, საქმეში არის სასამართლოს თანამშრომლების, სხდომის მდივნის, მანდატურების და უსაფრთხოების თანამშრომლების ჩვენებები, რომლის საფუძველზეც, მოსამართლემ საქმე არსებით განსახილველად გადასცა. საქმის განხილვა 3 აპრილს ჩაინიშნა.
ნიკას მიმართ მერამდენე ბრალია უკვე ბოლო ერთი წლის განმავლობაში, სათვალავი გვაქვს არეული. ნიკა არის პოლიტიკური პატიმარი. ასევე, 2 დღეში არის ე.წ. საბოტაჟის საქმის განხილვა, სადაც ნიკა ფიგურირებს, ისევე როგორც მთელი ოპოზიციური სპექტრი. ნიკა მელია, ჩვენი გადმოსახედიდან, არის ხელისუფლებისთვის მიუღებელი და იგი ყველაზე ხანგრძლივი დროით რჩება საპატიმროში", - განაცხადა გიორგი კონდახიშვილმა.
ნიკა მელიას ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 366-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (სასამართლოს უპატივცემულობა, რაც გამოიხატა მოსამართლის შეურაცხყოფით) წარედგინა, რაც 2 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.

Giorgi Kondakhishvili said the case concerns an alleged incident of contempt of court, linked to remarks made during a previous hearing
A new criminal case against Georgian opposition figure Nika Melia has been referred to court for substantive consideration, his lawyer said on Monday.
Giorgi Kondakhishvili said the case concerns an alleged incident of contempt of court, linked to remarks made during a previous hearing. He noted that charges were brought months after the incident.
“The main evidence was an expert report which could not identify the voice in question,” Kondakhishvili said, adding that the case also relied on testimonies from court staff, including the session secretary, bailiffs and security personnel. Based on this, the judge ruled that the case should proceed to a substantive hearing.
The hearing has been scheduled for 3 April.
Melia has been charged under Article 366 (Part 2) of the Criminal Code, which relates to insulting a judge and carries a possible sentence of up to two years’ imprisonment.
His lawyer argued that the case forms part of a broader pattern, claiming that multiple charges have been brought against Melia over the past year.
He described his client as a political prisoner and said he remained in detention longer than others due to being “unacceptable to the authorities”.
Kondakhishvili also noted that another case, described as a “sabotage” investigation involving opposition figures, was due to be heard in the coming days.