ადვოკატი - თუ ლაშა ბერიძე რამის თქმას ჩათვლის საჭიროდ, სასამართლოში იტყვის
აღიარების კუთხით მას არანაირი პოზიცია, რომ აღიარებს ბრალად წარდგენილ ქმედებას, არ დაუდასტურებია, მხოლოდ და მხოლოდ ერთი თხოვნა აქვს ის, რომ ამ ეტაპზე არ გავაკეთოთ არანაირი კომენტარი, - ამის შესახებ დაკავებული ლაშა ბერიძის ადვოკატმა რამაზ ჩინჩალაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ლაშა ბერიძეს ბრალი დღეს ოფიციალურად გააცნეს.
"მას ოფიციალურად გააცნეს ბრალდება, გამომძიებელი იყო შემოსული. ლაშა ბერიძის პოზიცია არის ამ ეტაპზე, რომ არ გავაკეთოთ არანაირი კომენტარი, სანამ დეტალურად არ გავერკვევით საქმის ვითარებაში, აქ იგულისხმება სისხლის სამართლის საქმის მასალები და ასევე, ნებისმიერი საკითხი, რაც ზოგადად არის ამ საქმესთან დაკავშირებული.
აღიარების კუთხით მას არანაირი პოზიცია, რომ აღიარებს ბრალად წარდგენილ ქმედებას, არ დაუდასტურებია, მხოლოდ და მხოლოდ ერთი თხოვნა აქვს ის, რომ ამ ეტაპზე არ გავაკეთოთ არანაირი კომენტარი.
სასამართლოში მოვა თვითონ და თუკი რაიმეს თქმა უნდა, რასაც ჩათვლის საჭიროდ, რამის თქმა მოუნდება მოსამართლის წინაშე, რა თქმა უნდა, ამას გააკეთებს. ამ ეტაპზე მე დღეს საჯაროდ ვერაფერს განვაცხადებ", - განაცხადა რამაზ ჩინჩალაძემ.
მისივე თქმით, ლაშა ბერიძე 4 ოქტომბერს რუსთაველზე დააკავეს.
პროკურატურამ ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების და ხელმძღვანელობის, სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ხელში ჩაგდების მცდელობის, საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შეცვლის და სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისკენ მოწოდების ფაქტებზე პაატა ბურჭულაძეს, მურთაზ ზოდელავას, ირაკლი ნადირაძეს, პაატა მანჯგალაძეს და ლაშა ბერიძეს ბრალდება წარუდგინა. დაკავებულებს 9 წლამდე პატიმრობა ემუქრებათ.

Burchuladze invokes right to silence as prosecutors prepare evidence, lawyer
The defense attorney for Paata Burchuladze, one of the leaders charged in connection with the October 4 protests, said that his client was currently exercising his right to remain silent.
“He has been charged under three articles, but the indictment requires a more in-depth review, especially since the evidence has not yet been fully provided to us. According to the investigator, some of the evidence will be handed over today, and likely a pretrial measure will also be set,” Burchuladze’s lawyer Levan Kvelashvili said.
“Regarding his position, he is currently exercising his right to remain silent. We will provide further updates once we receive the evidence, at which point he will also coordinate his response,” Kvelashvili added.
The Prosecutor’s Office has charged Burchuladze, along with Murtaz Zodelava, Irakli Nadiradze, Paata Manjgaladze, and Lasha Beridze, with organizing and leading group violence, attempting to seize a strategic and high-priority facility, calling for the violent overthrow of Georgia’s constitutional order, and inciting the collapse of state authorities.