AFP - მოლაპარაკებებზე აშშ უკრაინაზე დონბასის ნაწილის დათმობის მიზნით ზეწოლას ახდენდა
ბერლინში გამართული მოლაპარაკებების დროს ამერიკელი მომლაპარაკებლები უკრაინაზე ზეწოლას ახდენდნენ, რომ დონბასის მის მიერ კონტროლირებადი ნაწილი დათმოს როგორც რუსეთთან სამშვიდობო პროცესის პირობა, - ამის შესახებ AFP წერს.
სააგენტოს წყაროს ცნობით, დონალდ ტრამპის სპეციალურმა წარმომადგენელმა სტივ უიტკოფმა მოლაპარაკებებში "მნიშვნელოვანი პროგრესი“ გამოაცხადა შეხვედრაზე, რომელსაც ასევე ესწრებოდა ჯარედ კუშნერი.
ამავდროულად, AFP-ის წყარო აღნიშნავს, რომ აშშ-ის პოზიცია უცვლელი რჩება: ვაშინგტონი მოითხოვს, რომ უკრაინამ გაიყვანოს თავისი ჯარები დონბასის მის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიებიდან. კიევი უარყოფს ამ მოთხოვნას და ამტკიცებს, რომ ცეცხლის შეწყვეტა უნდა მოხდეს რუსეთისთვის წინასწარი ტერიტორიული დათმობების გარეშე.
"პუტინს ტერიტორია სურს“, - აღნიშნა ოფიციალურმა პირმა და დასძინა, რომ აშშ-ის მოთხოვნები არსებითად ემთხვევა მოსკოვის პოზიციას. მან ამერიკული პოზიცია "გარკვეულწილად უცნაურად" შეაფასა.
მედიის მიერ ადრე გავრცელებული ინფორმაციით, ევროპელი ლიდერების - კერძოდ, ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრ კირ სტარმერის, საფრანგეთის პრეზიდენტის ემანუელ მაკრონის და უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის შეხვედრა 15 დეკემბერს ბერლინში არის დაგეგმილი. მოლაპარაკებების დროს მხარეები უკრაინის სამშვიდობო გეგმის განხილვას გეგმავენ.
ერთი დღით ადრე, გერმანიის დედაქალაქში მოლაპარაკებები დაიწყო ზელენსკის ხელმძღვანელობით უკრაინის დელეგაციას, აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალურ წარმომადგენელ სტივ უიტკოფს და დონალდ ტრამპის სიძეს ჯარედ კუშნერს შორის. მოლაპარაკებები ხუთ საათზე მეტხანს გაგრძელდა, რის შემდეგაც უიტკოფმა „მნიშვნელოვანი პროგრესის“ შესახებ განაცხადა.
დღეს, 15 დეკემბერს, ბერლინში დაიწყო უკრაინულ და ამერიკულ დელეგაციებს შორის კონსულტაციების მეორე რაუნდი ომის დასრულების აშშ-ის სამშვიდობო გეგმასთან დაკავშირებით.

AFP: US pressed Ukraine to cede part of Donbas during Berlin talks
American negotiators pressed Ukraine to relinquish parts of the Donbas region it controls as a condition for a peace process with Russia during talks held in Berlin, a source told AFP, a French international news agency.
According to the source, US negotiators urged Kyiv to withdraw its forces from Ukrainian-held areas of Donbas as part of Washington’s approach to ending the war. Ukraine has rejected the demand, insisting that any ceasefire must come without prior territorial concessions to Russia.
Donald Trump’s special envoy, Steve Witkoff, declared “significant progress” following the talks, which were also attended by Trump’s son-in-law Jared Kushner, the source said.
However, the source added that the US position remains unchanged and “largely aligns with Moscow’s stance”. “Putin wants territory”, the official said, describing Washington’s demands as “somewhat strange”.
Media reports had earlier said a meeting between European leaders - British Prime Minister Keir Starmer, French President Emmanuel Macron and Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy - is scheduled to take place in Berlin today to discuss Ukraine’s peace plan.
A day earlier, negotiations began in the German capital between a Ukrainian delegation led by Zelenskyy, Witkoff and Kushner. The talks lasted more than five hours, after which Witkoff announced “significant progress”.
A second round of consultations between Ukrainian and American delegations began earlier today in Berlin, focusing on the US peace plan aimed at ending the war.