“ახლა გამბედაობის დროა” – ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი აშშ-ს სთხოვს, რუსეთზე Storm Shadow-ით დარტყმები დაუშვას
1514
დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დევიდ ლამიმ ამერიკის შეერთებულ შტატებს მოუწოდა, “მწვანე შუქი” აუნთოს უკრაინას რუსეთში მდებარე ობიექტებზე თავდასხმისთვის. მისი აზრით, ახლა გამბედაობის გამოჩენის დროა.
ლივერპულში “ლეიბორისტების” კონფერენციაზე მინისტრმა განაცხადა, რომ უკრაინის ომის პრობლემები უფრო გაღრმავდება და გამწვავდება, განსაკუთრებით 2025 წლის ბოლოს და 2026 წელს.
”ასე რომ, ეს არის კრიტიკული დრო გამბედაობის, მოთმინებისა და გამძლეობისთვის მოკავშირეების სახელით, რომლებიც მხარს უჭერენ უკრაინას”, – აღნიშნა მან, რითაც სავარაუდოდ, მიმართა თეთრ სახლს, რომელიც რუსეთზე დარტყმისთვის Storm Shadow-ის გამოყენების რისკებით კვლავ შეშფოთებულია.
ლამიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინა და მოკავშირეები განიხილავენ კიდევ რა არის საჭირო უკრაინის დასახმარებლად, გარდა აღმოსავლეთში ფრონტის ხაზის შენარჩუნების მცდელობისა.
“როგორც საგარეო საქმეთა მინისტრი, რა თქმა უნდა, კომენტარს არ გავაკეთებ ოპერაციის დეტალებზე, რადგან ეს მხოლოდ პუტინს დაეხმარება, მაგრამ მოკავშირეებს შორის რეალურ დროში მიმდინარეობს დისკუსია იმის შესახებ, თუ როგორ შეგვიძლია მხარი დავუჭიროთ უკრაინას ზამთრისკენ მიმავალ გზაზე“, – განაცხადა დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა.

Britain requests US approval for Ukraine’s use of Storm Shadow missiles against Russia
David Lammy, the British Foreign Secretary, has called on the United States to grant Ukraine permission to use Storm Shadow long-range missiles to strike strategic targets within the Russian Federation.
Speaking at the Labour Party conference in Liverpool, Lammy highlighted the growing challenges Ukraine faces as the war, initiated by Russia, continues into the end of 2025 and into 2026.
“This is a critical time for courage, patience, and stability from Ukraine’s allies,” Lammy stated, urging continued and strengthened support for the country. He emphasized that Ukraine’s leadership, along with its partners, is actively discussing what additional assistance is necessary to prevent Russian forces from breaking through the front lines.
While Lammy refrained from commenting on the specifics of military operations, citing concerns that it could aid Russian President Vladimir Putin, he confirmed that discussions among allies are ongoing.
“We are working in real-time to determine how best to support Ukraine as winter approaches,” he added.