აკია ბარბაქაძე – ასეთი მიუღებელი მშვიდობა, რომელსაც ვხედავთ, ამერიკა უკრაინას თავს ახვევს, ვერ შედგება, მოლაპარაკების თემა კაპიტულაცია ვერ იქნება
უკრაინის და აშშ-ის პრეზიდენტებს შორის ოვალურ კაბინეტში განვითარებულმა მოვლენამ, რომელიც  40 წუთს გაგრძელდა, მთელი მსოფლიო შოკში ჩააგდო. უკრაინის პრეზიდენტს ვოლოდიმირ ზელენსკის, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპსა და ვიცე-პრეზიდენტ ჯეიდი ვენსს შორის მედიის თვალწინ დაწყებულმა დაპირისპირებამ, მსოფლიო და განსაკუთრებით ევროპა, ახალი რეალობის წინაშე დააყენა.
ტრამპმა ზელენსკის უთხრა, რომ უკრაინა ვერ იქნება ძლიერ პოზიციაში ამერიკის გარეშე, ამიტომ ან მოაწერს ხელს ამ შეთანხმებას, ან ისინი მოლაპარაკების პროცესს დატოვებენ. ხოლო თუ ამერიკა თამაშიდან გავა, მაშინ ყველა ნახავს, რომ სიტუაცია ძალიან გართულდება.
ამიტომ ახლა ჯერი ევროპაზეა, სადაც ზელენსკი ლონდონში ევროპელ ლიდერებთან შესახვედრად უკვე ჩავიდა.
როგორ და რა სცენარით შესაძლოა, უკრაინის ომის ირგვლივ მოვლენები განვითარდეს და რა საფრთხის წინაშე აღმოჩნდება ევროპა, თუკი ამერიკა უკრაინის დახმარებას შეწყვეტს? – ამ და სხვა საკითხებზე Front News-სთან ინტერვიუში სამხედრო ექსპერტი აკია ბარბაქაძე საუბრობს.
– როგორ აფასებთ 28 თებერვალს თეთრ სახლში, მედიის და მთელი მსოფლიოს თვალწინ განვითარებულ მოვლენებს. ძალიან ბევრი ფიქრობს, რომ უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი პროვოკაციაზე იქნა წამოგებული და ეს იყო კარგად ორგანიზებული სანახაობა, რომელიც ამერიკელებისთვის აშშ-ის ადმინისტრაციის მხრიდან იყო დადგმული. რა აჩვენა ამ მძიმე დაპირისპირებამ და რას სთხოვენ აშშ-ის პრეზიდენტი და ვიცე-პრეზიდენტი ზელენსკის?
– სამწუხაროდ, თეთრ სახლში განვითარებულმა ამ მძიმე დაპირისპირებამ ყველას ნათლად დაანახა, რომ აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის მთავარი მიზანი მშვიდობის ნებისმიერ ფასად მიღწევაა. ტრამპი ანგარიშს არ უწევს წინაპირობას თუ რის ფასად შესაძლოა, ე.წ. მშვიდობა უკრაინას დაუჯდეს. ფაქტობრივად ზელენსკის და უკრაინას კაპიტულაციის მოთხოვნა წაუყენეს. ჯერჯერობით ბრძოლის ველზე სურათი არ არის გამოკვეთილი, რომ რომელიმე მხარე კაპიტულაციისთვის მზად იყოს. ამას სჭირდება მინიმალური გამარჯვებული ან დამარცხებული. ასეთი მხარე ამ ომში არ არსებობს. ამიტომ ასეთი მიუღებელი მშვიდობა, რომელსაც ამერიკა ვხედავთ უკრაინას თავს ახვევს, ვერ შედგება. მოლაპარაკების თემა კაპიტულაცია ვერ იქნება.
– შეგვიძლია პირდაპირ ვთქვათ, რომ ამ მოლაპარაკების პროცესში აშშ უკრაინას სთხოვს პირდაპირ უარი თქვას იმ ტერიტორიებზე, რომელიც რუსეთმა კონსტიტუციაში უკვე საკუთარ ტერიტორიებად ჩაიწერა? ანუ გამოდის, რომ ზელენსკი თუკი ცეცხლის შეწყვეტას ხელს მოაწერს, მაშინ უკრაინის 4 რეგიონი ავტომატურად რუსეთის აღმოჩნდება?
– დიახ, პირდაპირ ამას ნიშნავს. თუკი ზელენსკი ამ ცეცხლის შეწყვეტას ხელს მოაწერს, ეს ნიშნავს, რომ ზაპოროჟიე, ხერსონი, ლუგანსკი და დონეცკი რუსეთს გაუფორმდება. მით უმეტეს ისინი ზაპოროჟიეს და ხერსონს  სრულად ვერც აკონტროლებენ. ამით კი გამოვა, რომ კრემლი იმ ტერიტორიების დანარჩენ ნაწილსაც მიიღებს, რომელსაც ამ ეტაპზე ჯერ ვერ აკონტროლებს. გამორიცხულია, რომ ზელენსკი ამაზე დასთანხმდეს. ამაზე არ წავა უკრაინის არცერთ სხვა პრეზიდენტი, ვისითაც არ უნდა ჩაანაცვლონ.
ამას თავად უკრაინელი ხალხი არ დაუშვებს. უკრაინას სჭირდება გარანტიები, რაც მას დაიცავს. ყველას ახსოვს წარსულის მწარე გამოცდილება, როცა მაშინდელმა მსოფლიომ, როცა უკრაინას დაახლოებით 2000-მდე ბირთვული ქობინი ჩააბარებინეს. ის ქობინები რომ ახლა უკრაინას ჩაბარებული არ ჰქონოდა, რუსეთი ასეთ შეჭრას გაბედავდა? რა თქმა უნდა, ამას ვერ გაბედავდა. აქედან გამომდინარე უკრაინას ბუქარესტის სამიტის მწარე გამოცდილება და გარანტიების არ შესრულების ძალიან მძიმე გამოცდილება აქვს. უკრაინას აქვს ასევე მწარე გამოცდილება მინსკის ხელშეკრულებაზე.
ამიტომ ბუნებრივია, რომ უკრაინა უსაფრთხოების გარანტიებს ითხოვს. მოთხოვნები ის, რაც მას წაუყენეს და ის, რაც რუსეთს უნდა, ნიშნავს იმას, რომ უკრაინა განიარაღდეს, ამხელა ტერიტორიები დათმოს. ამხელა სისხლია დაღვრილი. ამხელა უბედურება აქვს ამ ხალხს გადატანილი და ასე ერთი ხელის მოსმით გამოაცხადონ კაპიტულაცია, ეს გამორიცხულია.
– ფიქრობთ, რომ ტრამპი ცდილობს პუტინთან შეხვედრამდე უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი დაითანხმოს და მასთან უკვე მომზადებული გეგმით მივიდეს? გამოდის მაშინ, რომ ამ მოლაპარაკების პროცესში პუტინი არაფერს არ თმობს?
– ჯერ კიდევ 8 თებერვალს გავაკეთე განცხადება, რომ ამ წინაპირობით გამორიცხულია რაიმე მოლაპარაკება მოხდეს. ყველა კარგად ხვდება, რომ თუკი უსაფრთხოების გარანტიები უკრაინისთვის მყარად არ იქნება მიცემული, ეს არ იქნება ხანგრძლივი მშვიდობა. ნებისმიერ დროს შესაძლოა, ცეცხლის შეწყვეტის საკითხი დაირღვეს. ეს იქნება დროებითი მშვიდობა და ამოცანები, რომელიც რუსეთს დეკლარირებულად აქვს უკრაინის მიმართ, ეს სახელმწიფოს განადგურებას ნიშნავს. პუტინმა კონსტიტუციაში მონიშნა და თავისად ჩაწერა კონსტიტუციაში უკრაინის ტერიტორიები. გაეროს მიერ აღიარებული ტერიტორიები მიისაკუთრა, რითაც მსოფლიო წესრიგი დაარღვია. ის ახლა კი გამარტივებული პოზიციიდან ითხოვს, რომ ეს ტერიტორიები მიიღოს. უკრაინას, როგორც დამნაშავე დამარცხებულ მხარეს ისე მოექცნენ, ეს კი შეუძლებელია.
– მოვლენების განვითარების რა სცენარს ხედავთ. ფაქტია, რომ ტრამპი და პუტინი ცდილობენ ერთმანეთში მორიგებას და ამ ომის დასრულებას. უკრაინას კი სწორედ მათ მიერვე შეთანხმებულ პირობებზე ხელის მოწერას სთხოვენ. ვის და რის იმედად რჩება უმძიმეს მდგომარეობაში მყოფი უკრაინა?
– ეს ომი არ არის მხოლოდ ტრამპის და პუტინის გადასაწყვეტი. ეს ომი ევროპის ტერიტორიაზე მიმდინარეობს. უკრაინა ევროპის ნაწილია. უკრაინამ შეძლო და რვაასი ათასიანი არმია შექმნა და წარმატებით ომობს რუსეთის სამხედრო მონსტრთან. ჩვენ თუ თანაფარდობას ვნახავთ, რუსეთს, ფაქტობრივად ყველა მიმართულებით უპირატესობა აქვს. ავიაციაში 4/1-ზე, ბრონირებულ ტექნიკაზე 3/1, პირადი შემადგენლობა 2/1-ზე და ა.შ. მიუხედავად ამისა, უკრაინას აქვს წარმატებებიც და ომის წარმოების ძალიან დიდი პრაქტიკა გაუჩნდა.
ეს მეტყველებს იმაზე, რომ რუსეთმა ვერცერთი მიმართულებით, ტაქტიკურ-ოპერატიულ დახმარებას ვერ მიაღწია. მათ თავისი სამხედრო ამოცანების შესრულება ვერ შეძლეს. ამიტომ ეს არ ხდება, რომ ვიღაცას მოუნდა და მართლა, დაჩაგრულ მხარეს მიუთითებს, რომ შენ შეწყვიტე ახლა სასწრაფოდ ბრძოლა და როგორც სახელმწიფომ, არსებობა შეწყვიტე. ამიტომ, ზელენსკი ვერ დათანხმდება ტრამპის წინადადებას. ახლა რაც შეეხება მოლაპარაკების თემას, ევროპის უსაფრთხოების საკითხის გადაწყვეტა, ევროპის გარეშე, წარმოუდგენელია. სამწუხაროა, რომ უკრაინამ დაკარგა ისეთი ძლიერი მხარდამჭერი, როგორიც ამერიკაა. თუმცა დაველოდოთ რას იტყვის ევროპა და რა გადაწყვეტილებას მიიღებს.
– პირდაპირ შეგვიძლია ვაშინგტონში ტრამპის და ჯეიდი ვენსის განცხადებების შემდეგ ვთქვათ, რომ ევროპისთვის ძველი წესრიგი დასრულებულია და ახალი უსაფრთხოების ქოლგის შექმნაა სასწრაფოდ მნიშვნელოვანი?
– რა თქმა უნდა, დღეს ევროპა ამ რეალობის წინაშე დგას. სასწრაფოდ, აუცილებელია ახალი წესრიგის დამყარება. ამას კი სამხედრო უსაფრთხოება სჭირდება და მე არ გამოვრიცხავ, რომ ევროპის კონტინგენტზე ახალი სამხედრო ბლოკი შეიქმნას. ახლა ევროპის უსაფრთხოება დგას რისკის ქვეშ და აქ მხოლოდ უკრაინაზე აღარ არის საუბარი. ყველაფრის გადატანა მოგება-წაგების და ბიზნესის კონტექსტში წარმოუდგენელია. ეს არის ფაშიზმის წახალისება, როდესაც ცივილიზებული სამყარო თავს იბრმავებს. ყველანაირი დათმობა და ენის მოჩლექით საუბარი რუსეთის იმპერიასთან და ფაშიზმთან, ნიშნავს უფრო მეტ სისხლს, უფრო მეტ არასტაბილურობას. თუ ახლა რუსეთის შემაკავებელი ფაქტორი არ მოიძებნა, ეს პროცესი მესამე მსოფლიო ომში გადაიზრდება.
– ზელენსკი დიდი ბრიტანეთის პრემიერს და ევროპის სხვა ლიდერებს შეხვდება, რა მოლოდინი გაქვთ? თუკი ამერიკა, როგორც ტრამპმა თქვა, “თუ ხელს არ მოაწერთ თამაშიდან გავა”, ევროპამ შეძლოს და  უკრაინას დახმარება გაუწიოს?
– სამწუხაროდ, თუკი ამერიკა თამაშიდან გავა, უკრაინასაც და ევროპასაც ძალიან გაუჭირდება. თუმცა გვახსოვს, რომ შარშან ამერიკა 6 თვე თამაშიდან გასული იყო და კონგრესში დახმარების პაკეტის დამტკიცდება ყოვნდებოდა. მიუხედავად ამისა, უკრაინამ და ევროპამ მოახერხეს საჭირო რესურსების მოძიებაც და ამ კრიზისს მშვენივრად გაუმკლავდნენ. გვინდა-არ გვინდა, ევროპა უნდა მივიდეს იმ დასკვნამდე, რომ კომფორტი უნდა დათმოს. უკრაინამ უნდა მიიღოს საჭირო აღჭურვილობა, შეიარაღება, საბრძოლო მასალა და ცოცხალი ძალა.
– ევროპელი სამშვიდობოების ჩაყენების საკითხიც პრობლემაა, რადგან ტრამპი ამბობს, რომ უკრაინის უსაფრთხოება ევროპის პასუხისმგებლობაა, ხოლო მოსკოვი არაა თანახმა, რომ ევროპელი სამშვიდობოები ფრონტის ხაზზე განლაგდნენ. გამოდის, რომ უკრაინამ ცეცხლის შეწყვეტას ხელი რომც მოაწეროს და ევროპა-ამერიკა სამშვიდობოების საკითხზე შეთანხმდნენ, პუტინი თანახმა არ იქნება?
– რეალურად რუსეთს აქვს იმაზე ცუდი მდგომარეობა, ვიდრე ეს გარედან შეიარაღებული თვალით ჩანს. ტრამპის სტრატეგიული შეცდომა მოლაპარაკების კუთხით არის ის, რომ ის რუსეთს აძლევს ამოსუნთქვის საშუალებას. მოსკოვი კი დაბოხებული ხმით ცივილიზებული სამყაროს დაშინებას ცდილობს. რას ითხოვს პუტინი და რას ახმოვანებს ლავროვი და მაგათი პროპაგანდისტული მანქანა, დამიჯერეთ მათ ასე ცალსახა უპირატესობა არ გააჩნიათ.
ამიტომ ევროპას საკმარისი პოტენციალი აქვს იმისთვის, რომ სამხედრო სამრეწველო კომპლექსი აამუშაოს და რაც შეიძლება მეტი საბრძოლო ტექნიკის გამოშვება და უკრაინისთვის მიწოდება მოხდეს. ახლა ერთადერთი გადაწყვეტილება, რაც ევროპამ უნდა მიიღოს, ეს არის კომფორტის დათმობა და დროზე გადავიდეს მოქმედებაზე. ევროპის კონტინგენტზე, ძველი უსაფრთხო და უდრტვინველი ცხოვრება დასრულდა. მაქსიმალური უნდა გაკეთდეს იმისათვის, რომ უკრაინა მიეცეს შესაძლებლობა საქმე ბოლომდე მიიყვანოს. ეს არის გამოსავალი მათ შორის ჩვენთვისაც, რადგან ევროპის შუაგულში აღვირახსნილ ფაშიზმს მივიღებთ.

Military expert: ’’Unacceptable peace US is imposing on Ukraine can’t hold, and capitulation can’t be negotiation topic
The events that unfolded in the Oval Office between the Presidents of Ukraine and the US, lasting 40 minutes, have sent shockwaves across the world. The confrontation between Volodymyr Zelenskyy, Donald Trump, and Vice President J.D. Vance, which played out in front of the media, has presented the world—especially Europe—with a new reality.
Trump told Zelenskyy that Ukraine cannot be in a strong position without America, and therefore, he must either sign the agreement or the US will leave the negotiations. Trump warned that if America withdraws from the game, the situation will become significantly worse.
Now, all eyes are on Europe, where Zelenskyy has already arrived in London to meet European leaders.
How might events unfold surrounding the war in Ukraine, and what threats does Europe face if the US ceases its support for Ukraine? Front News spoke with military expert Akia Barbakadze about these and other pressing issues.
-How do you assess the events that took place in the White House on February 28, which played out in front of the media and the entire world? Many believe that Zelenskyy was lured into a provocation and that this was a carefully staged spectacle by the US administration. What did this tense confrontation reveal, and what are President Trump and Vice President Vance demanding from Zelenskyy?
-Unfortunately, what happened in the White House made it painfully clear that Donald Trump’s primary goal is to achieve peace at any cost. He does not care about the consequences for Ukraine. In reality, Zelenskyy and Ukraine were presented with a demand for capitulation.
As of now, the battlefield does not indicate that either side is prepared to surrender. Neither Ukraine nor Russia has achieved a decisive victory or defeat. This so-called peace, which the US is attempting to force on Ukraine, is simply unacceptable. Capitulation cannot be the basis for negotiations.
-Can we say outright that the US is asking Ukraine to give up the territories Russia has already incorporated into its constitution? Does this mean that if Zelenskyy signs a ceasefire agreement, Ukraine will automatically lose four regions—Zaporizhzhia, Kherson, Luhansk, and Donetsk—to Russia?
-Yes, that’s exactly what it means. If Zelenskyy signs this ceasefire, Russia will gain full control over these four regions. Moreover, Moscow does not even fully control Zaporizhzhia and Kherson, but by signing the agreement, Ukraine would be effectively surrendering the remaining areas as well.
There is no way Zelenskyy will agree to this, nor would any other Ukrainian president. The Ukrainian people themselves would never accept it. Ukraine needs security guarantees to protect itself.
The world remembers Ukraine’s bitter experience in the past, when it was forced to give up nearly 2,000 nuclear warheads. If Ukraine still had those warheads, would Russia have dared to invade? Absolutely not.
Given Ukraine’s past experiences—from the Bucharest Summit to the Minsk agreements, which failed to deliver real security guarantees—it is only natural that Ukraine demands concrete security assurances. The current demands on Ukraine would mean disarmament and the surrender of huge territories. Too much blood has been spilled, and too much suffering endured for Ukraine to simply declare capitulation with the stroke of a pen.
-Do you believe Trump is trying to get Zelenskyy to agree before his meeting with Putin, so he can present a pre-arranged deal? If so, it means that Putin is making no concessions at all in these negotiations.
-As I said on February 8, it is impossible to have meaningful negotiations under these conditions. Everyone understands that without firm security guarantees for Ukraine, any ceasefire will only be temporary.
Russia has openly declared that its goal is to destroy Ukraine as a state. Putin has enshrined Ukraine’s occupied territories into Russia’s constitution, violating international law. He now wants Ukraine to surrender as a defeated nation, which is completely unacceptable.
-What scenario do you foresee? Trump and Putin seem to be negotiating behind closed doors, while Ukraine is being forced to accept their terms. What options does Ukraine have?
-This war is not just between Trump and Putin—it is happening on European soil. Ukraine is part of Europe, and it has built an 800,000-strong army that is successfully fighting Russia’s military machine.
Even though Russia has the advantage in airpower, armored vehicles, and manpower, Ukraine has held its ground.
Russia has not achieved its military objectives, so it cannot simply dictate that Ukraine must surrender. Zelenskyy will not agree to Trump’s terms.
However, Europe cannot remain passive. If America truly withdraws its support, then Europe must step up.
-Can we say that after Trump’s statements in Washington, the old security order is over, and Europe urgently needs a new security framework?
-Absolutely. Europe must act fast. A new security order is necessary, and it will likely require the formation of a new military bloc within Europe. European security is now at risk, and this is no longer just about Ukraine. If Russia is not stopped, this war could escalate into World War III.
-Zelenskyy is set to meet the UK Prime Minister and other European leaders. If the US withdraws, can Europe provide enough support?
-If America leaves the game, Ukraine and Europe will struggle. However, we saw last year that even when US aid was delayed for six months, Europe managed to find the necessary resources.
Europe must now accept the reality that comfort must be sacrificed for security. Ukraine needs weapons, ammunition, and reinforcements.
-Trump insists that European peacekeepers should be responsible for Ukraine’s security, but Russia refuses to allow European forces on the front lines. Does this mean that even if Ukraine signs a ceasefire, Putin will still oppose peacekeeping forces?
-Yes, because Russia is in a weaker position than it appears. Trump’s strategic mistake is that he is giving Moscow breathing room.
Europe has the industrial and military capacity to increase arms production and support Ukraine. The only solution now is for Europe to take decisive action and help Ukraine finish the war on its terms. Otherwise, we will see unrestrained Russian imperialism spread across Europe.