ალექსანდრე წულაძე – აღნიშნული გადაწყვეტილება არ ვრცელდება სტუდენტთა, მკვლევართა და აკადემიური პერსონალის გაცვლით პროგრამებზე
თავად ევროკავშირის წარმომადგენლების მიერ გავრცელებული განცხადებით დასტურდება, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება არ ვრცელდება სტუდენტთა, მკვლევართა და აკადემიური პერსონალის გაცვლით პროგრამებზე, – ამის შესახებ განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა ალექსანდრე წულაძემ განაცხადა.
“თავად ევროკავშირის წარმომადგენლების მიერ გავრცელებული განცხადებით დასტურდება, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება არ ვრცელდება სტუდენტთა, მკვლევართა და აკადემიური პერსონალის გაცვლით პროგრამებზე, ერთობლივ კვლევით პროექტებსა და სასტიპენდიო პროგრამებზე, მათ შორის, არც Erasmus+-ისა და DAAD-ის პროგრამებზე.
ხაზგასმით მსურს კიდევ ერთხელ აღვნიშნო, განცხადება ეხება მხოლოდ და მხოლოდ ორი უწყების – საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და გერმანიის განათლებისა და კვლევის ფედერალურ სამინისტროს შორის სამომავლო თანამშრომლობის დროებით შეჩერებას.
აქვე დავამატებ, რომ პირადად ჩემთვის გამაოგნებელია ამ პირების პოლიტიკური მიზნები და ინტერესები, რაზეც მოგვიანებით ვისაუბრებთ”, – განაცხადა წულაძემ.

The European Union has suspended programs that provided direct benefits to the Georgian government. However, Georgia’s Minister of Education, Science, and Youth, Aleksandre Tsuladze, clarified that this decision does not impact student, researcher, or academic exchange programs.
Citing an official statement from EU representatives, Tsuladze emphasized that “the decision does not apply to student, researcher, and academic exchange programs, joint research projects, or scholarship programs, including Erasmus+ and DAAD.”
He explained that the suspension only concerns future cooperation between Georgia’s Ministry of Education, Science, and Youth and Germany’s Federal Ministry of Education and Research.
“I find the political motives and interests behind this situation shocking, and we will discuss them in due course,” Tsuladze added.