აფხაზეთიდან დევნილები ერთიანი ელექტრონული პორტალით ისარგებლებენ
აფხაზეთის მთავრობის ინიციატივით აფხაზეთიდან დევნილებისთვის ერთიანი ელექტრონული პორტალი portal.abkhazia.gov.ge შეიქმნა, რომლის პრეზენტაცია აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის სამინისტროს მხარდაჭერით ზუგდიდში გაიმართა.
ერთიანი ელექტრონული პორტალი მიზნად ისახავს დევნილ მოქალაქეებსა და აფხაზეთის მთავრობის უწყებებს შორის კომუნიკაციის გამარტივებას.
პორტალი აფხაზეთის მთავრობისა და მისი ყველა უწყების პროგრამებსა და სერვისებს ერთიან ციფრულ სივრცეში აერთიანებს, რომლის საშუალებით დევნილ მოსახლეობას შესაძლებლობა აქვს დისტანციურად, ბიუროკრატიული ბარიერების გარეშე, ერთ სივრცეში მიიღოს სრულყოფილი ინფორმაცია ჯანდაცვის, განათლების, სოციალური მომსახურების, ეკონომიკის, ნდობის აღდგენისა და შერიგების მიმართულებით არსებულ ყველა პროგრამასა და სერვისზე.
პრეზენტაციაზე სიტყვით აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის მინისტრი ალიონა ჩხოტუა გამოვიდნენ, რომლებმაც პორტალის ძირითად შესაძლებლობებსა და გამოყენების პრაქტიკულ მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
ღონისძიებას აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის წევრები და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Displaced persons from Georgia’s Russian-occupied Abkhazia to use unified electronic portal
Displaced persons from Georgia’s Russian-occupied region of Abkhazia will now have access to a unified electronic portal designed to simplify communication with government institutions and improve access to public services.
The new platform, portal.abkhazia.gov.ge, aims to streamline communication between displaced citizens and the Abkhazian government’s institutions by bringing all relevant programmes and services into a single digital space. Through the portal, internally displaced persons can obtain comprehensive information remotely and without bureaucratic barriers.
The platform integrates services and programmes offered by the Government of Abkhazia and all its agencies, covering areas such as healthcare, education, social services, the economy, confidence-building and reconciliation. Users will be able to access information on available support mechanisms in one place, improving efficiency and transparency.
Speaking at the presentation in the western city of Zugdidi, Chair of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia Giorgi Jincharadze and Minister of Justice and Civil Integration Aliona Chkhotua highlighted the portal’s key features and its practical importance for displaced communities.
The platform was created at the initiative of the Government of Abkhazia with the support of the Ministry of Justice and Civil Integration of the Autonomous Republic of Abkhazia.