აფხაზეთის მთავრობა დევნილთა სამედიცინო დაწესებულებების მონიტორინგსა და სამედიცინო პერსონალთან შეხვედრებს აგრძელებს
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობა აფხაზეთის სამედიცინო დაწესებულებების მონიტორინგსა და სამედიცინო პერსონალთან შეხვედრებს აქტიურად აგრძელებს.
ამ მიზნით, აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე ქუთაისში სამედიცინო ცენტრ „დიომედის“ ფილიალს ეწვია და დევნილთა პოლიკლინიკაში არსებულ ვითარებას პირადად გაეცნო.
მთავრობის თავმჯდომარე, ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელ დავით ერემეიშვილთან ერთად კლინიკის ხელმძღვანელობასა და სამედიცინო პერსონალს შეხვდა. შეხვედრაზე დევნილებისთვის ჯანმრთელობის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების გზები, ჯანდაცვის მიმართულებით არსებული გამოწვევები და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
„ჩვენი მთავარი მიზანია, რომ აფხაზეთიდან დევნილმა მოსახლეობამ დროული და ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურება მიიღოს. ამისათვის, აფხაზეთის მთავრობა აგრძელებს შეხვედრებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით, რათა ადგილზე ვნახოთ რეალური სურათი და მომსახურების გაუმჯობესების მიმართულებით ეფექტური ნაბიჯები გადავდგათ“, - განაცხადა გიორგი ჯინჭარაძემ.
მთავრობის თავმჯდომარემ სამედიცინო ცენტრის თანამშრომლებს დევნილი მოსახლეობის მხარდაჭერისა და მათზე ზრუნვისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ აფხაზეთის მთავრობის ძალისხმევა მომავალშიც დევნილთა საჭიროებებზე იქნება ორიენტირებული.
შეხვედრას აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი მანონა გეჯუა, ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილე გიორგი ცხაკაია და სამედიცინო ცენტრ „დიომედის“ გენერალური დირექტორი ნათია ფარცვანია ესწრებოდნენ.
დევნილთა პოლიკლინიკებში შეხვედრები მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს და მათი მიზანია, აფხაზეთის მთავრობის დაქვემდებარებაში მყოფ სამედიცინო დაწესებულებებში მომსახურების ხარისხის მონიტორინგი და არსებულ პრობლემებზე დროული რეაგირება.

The Chairman thanked the clinic’s staff for their continued work with displaced populations and stressed that the government’s focus remained on supporting those who have fled Abkhazia due to conflict.
The Government of the Autonomous Republic of Abkhazia is continuing efforts to monitor and improve medical services for internally displaced persons (IDPs), with senior officials conducting on-site visits to health centres across the country.
As part of the initiative, Chairman of the Government of Abkhazia Giorgi Jincharadze visited the Kutaisi branch of the Medical Center Diomedi in the country’s west to assess the quality of care being provided to displaced patients.
Joined by Acting Mayor of Kutaisi Davit Eremeishvili, Jincharadze met with clinic administrators and healthcare staff to discuss challenges in the sector and outline future steps to improve access to essential services for IDPs.
“Our main goal is for the IDP population from Abkhazia to receive timely and high-quality medical services,” Jincharadze said. “That’s why we are holding these meetings across the country - to see the real picture on the ground and take effective action.”
The meeting was also attended by Manona Gejua, Acting Minister of Health and Social Protection of the Autonomous Republic of Abkhazia, Giorgi Tskhakaia, Deputy Mayor of Kutaisi, and Natia Partsvania, General Director of Diomedi Medical Center.
According to officials, similar visits were being conducted at polyclinics across the country to evaluate services and respond to problems faced by displaced residents.