აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებების შესახებ 2024 წლის ანგარიშში საქართველოზეც არის საუბარი
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა ადამიანის უფლებების შესახებ 2024 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელშიც საქართველოზეც არის საუბარი.
"მოქალაქეების, ჟურნალისტების და სხვა პირების მიმართ ფიზიკური თავდასხმების, დაშინებისა და ძალადობის მუქარის, იძულებისა და შევიწროების შესახებ ცნობები მთელი წელი განუწყვეტლივ ვრცელდებოდა. ასეთ შემთხვევებში ასევე არ არსებობდა ანგარიშვალდებულება 7 დეკემბერს, 30-ზე მეტი „ტიტუშკა“ (უცნობი თავდამსხმელები, რომლებიც, როგორც წესი, მთლიანად შავებში იყვნენ გამოწყობილები და სახეები დაფარული ჰქონდათ) ფიზიკურად გაუსწორდნენ მომიტინგეებს, შემდეგ კი თავს დაესხნენ "ტვ პირველის" ჟურნალისტ მაკა ჩიხლაძეს და ოპერატორ გიორგი შეწირულს, რომლებიც მათ ვიდეოებს იღებდნენ. ჩიხლაძის და შეწირულის ცემის შემდეგ, მათ შეწირულის ყველა ნივთი წაართვეს. ჩიხლაძის და თვითმხილველების თქმით, ახლოს მდგომმა საპატრულო პოლიციამ არანაირი რეაგირება არ მოახდინა და არ ჩაერია თავდასხმის შესაჩერებლად.
ჟურნალისტებმა და აქტივისტებმა განაცხადეს, რომ მიიღეს შევიწროების და მუქარის შემცველი სატელეფონო ზარები და იყო ვანდალიზმის შემთხვევები მათი სახლებისა და ოფისების მიმართ, მათ შორის შეურაცხმყოფელი პლაკატების გამოფენისა და სატრანსპორტო საშუალებების დაზიანების შემთხვევები. მთავრობამ გამოიძია ამ მოვლენებთან დაკავშირებული მოქალაქეების ტელეფონის ნომრებზე არაავტორიზებული წვდომა. მედია ომბუდსმენმა გამოავლინა უფლებების დარღვევისა და შეზღუდვების 15 შემთხვევა 15 ჟურნალისტთან დაკავშირებით, რომლებიც აშუქებდნენ პარლამენტის წინ და მის გარშემო მიმდინარე საპროტესტო აქციებს.
რამდენიმე საერთაშორისო მედიამონიტორმა, მედია ომბუდსმენთან და ევროპის საბჭოს ჟურნალისტთა უსაფრთხოების პლატფორმასთან ერთად, 26 ოქტომბრის არჩევნების დროს მედიის თავისუფლების მინიმუმ 30 დარღვევის შესახებ განაცხადა, მათ შორის აღჭურვილობის დაზიანება, სიტყვიერი ან ფიზიკური თავდასხმები და დაშინება. მთავრობას წლის ბოლოსთვის ეს ცნობები არ გამოუძიებია. მედიაორგანიზაციები კვლავ გამოხატავდნენ შეშფოთებას თბილისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების გამო, რომელმაც შეუმსუბუქა სასჯელი 2021 წელს მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ ძალადობაში პასუხისმგებელ პირებს, რომლებსაც 16 ნოემბერს ამნისტია შეეხოთ მმართველი პარტიის მიერ მიღებული კანონპროექტის საფუძველზე. ამ თავდასხმების არცერთი ორგანიზატორისთვის ბრალი არ წაუყენებიათ“, - აღნიშნულია დოკუმენტში.

US State Department criticises Georgia over violence and media freedom in 2024 rights report
The report also noted that journalists and activists received threatening phone calls and faced vandalism targeting their homes and offices
The US State Department has raised concerns over violence, intimidation and threats against journalists, protesters and other citizens in Georgia, as well as a lack of accountability for such incidents, in its 2024 human rights report.
The document said reports of physical attacks, harassment, coercion and threats persisted throughout the year. It highlights a 7 December incident in which more than 30 masked men dressed in black assaulted pro-European demonstrators before attacking TV Pirveli journalist Maka Chikhladze and cameraman Giorgi Shetsiruli, who were filming them. The attackers beat the pair and stole all of Shetsiruli’s belongings. Witnesses, including Chikhladze, said nearby patrol police officers failed to intervene.
The report also noted that journalists and activists received threatening phone calls and faced vandalism targeting their homes and offices, including offensive posters and damage to vehicles. Authorities investigated unauthorized access to citizens’ phone numbers linked to the incidents. The country’s media ombudsman documented 15 rights violations involving journalists covering protests outside parliament.
International media monitors, along with the media ombudsman and the Council of Europe’s Platform for the Safety of Journalists, reported at least 30 violations of media freedom during the 26 October elections, including equipment damage, verbal and physical attacks, and intimidation. By year’s end, the government had not investigated these cases.
Media organisations also voiced concern over a Tbilisi Appeals Court decision to reduce sentences for those convicted of violence against peaceful protesters in 2021, some of whom were later granted amnesty under legislation passed by the ruling party. The report said none of the organisers of those attacks has faced charges.