აშშ-ში "შათდაუნი" დასრულდა - ტრამპმა მთავრობის დაფინანსების კანონპროექტს ხელი მოაწერა
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ფედერალური მთავრობის ხელახლა გახსნის შესახებ კანონპროექტს ხელი მოაწერა, რაც ნიშნავს იმას, რომ აშშ-ის ისტორიაში ყველაზე ხანგრძლივი "შათდაუნი" ოფიციალურად დასრულებულია.
ტრამპმა კანონპროექტს ხელი მოაწერა აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატის მიერ მისი მიღებიდან რამდენიმე საათში. ორი დღით ადრე, სენატმა კანონპროექტს მხარი დაუჭირა.
წარმომადგენელთა პალატის 222-მა წევრმა, ძირითადად რესპუბლიკელებმა და რამდენიმე დემოკრატმა, აშშ-ის მთავრობის ხელახლა გახსნას მისცა ხმა. კონგრესის 209 წევრი წინააღმდეგ იყო.
მიღებული კანონპროექტი მთავრობის დროებით დაფინანსებას 2026 წლის 30 იანვრამდე უზრუნველყოფს.
ის ასევე ადგენს სამ ყოველწლიურ ასიგნებების პაკეტს: სამხედრო მშენებლობისთვის; საკანონმდებლო ხელისუფლების საჭიროებებისთვის; სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტისთვის. კანონპროექტი გარანტიას იძლევა შეჩერების დროს გათავისუფლებული მუშაკების სამსახურში აღდგენას მათი ხელფასების გადახდით.
ეს იყო ყველაზე ხანგრძლივი "შათდაუნი" აშშ-ის ისტორიაში, რომელიც 43 დღე გრძელდებოდა. მან წინა რეკორდი მოხსნა, რომელიც ასევე ტრამპის ადმინისტრაციის დროს დამყარდა: 2019 წლის დასაწყისში მთავრობის დაფინანსება 35 დღით გაიყინა.

The temporary funding deal allows the government to resume operations, but lawmakers still face the task of negotiating a long-term budget agreement in the coming months
US President Donald Trump has signed legislation to reopen the federal government, officially ending the longest shutdown in the nation’s history.
The bill was signed just hours after it cleared the House of Representatives, two days after the Senate gave its approval. The measure provides temporary funding for federal operations until 30 January 2026.
The House passed the bill with 222 votes in favour - mostly from Republicans, with several Democrats joining - while 209 lawmakers voted against it.
The legislation also establishes three annual appropriations packages covering:
military construction,
legislative branch operations, and the Department of Agriculture.
It further guarantees that federal employees who were furloughed during the shutdown will return to their jobs with full back pay.
The shutdown lasted 43 days, surpassing the previous record of 35 days set in early 2019, also during the Trump administration. It led to widespread disruption across government agencies, with hundreds of thousands of workers either furloughed or working without pay.
The temporary funding deal allows the government to resume operations, but lawmakers still face the task of negotiating a long-term budget agreement in the coming months.