ავიაკომპანია Sky Express საქართველოში ახალ მიმართულებას ამატებს
მიმდინარე ზაფხულის სანავიგაციო სეზონიდან, ბერძნული ავიაკომპანია Sky Express საჰაერო მიმოსვლას ჰერაკლიონი - თბილისი - ჰერაკლიონის საჰაერო ხაზზე განახორციელებს. სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში წარმოდგენილი განაცხადის შესაბამისად, ავიაკომპანიის ახალ პირდაპირ მიმართულებაზე ფრენები 6 ივლისიდან 22 სექტემბრის ჩათვლით კვირაში 1 სიხშირით, ყოველ სამშაბათს შესრულდება.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სსიპ სამოქალაქო ავიაციის სააგენტომ ავიაკომპანიას ფრენების განხორციელებისათვის აუცილებელი ნებართვა უკვე მიანიჭა.
Sky Express საქართველოს საავიაციო ბაზარზე 2024 წელს შემოვიდა. დღეისათვის ავიაკომპანია რეგულარულ რეისებს ათენი - თბილისი - ათენის მიმართულებით ასრულებს. ჰერაკლიონი - თბილისი ავიაკომპანია Sky Express-ისთვის ახალი მიმართულებაა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოსა და საბერძნეთს შორის საჰაერო მიმოსვლა მგზავრთნაკადის მზარდი დინამიკით გამოირჩევა. გასულ წელს, საქართველოსა და საბერძნეთს შორის პირდაპირი საჰაერო გზით 284 858 მგზავრი იქნა გადაყვანილი, რაც  29%-ით აღემატება ორ ქვეყანას შორის 2024 წელს გადაყვანილი მგზავრების რაოდენობას (220 776). მიმდინარე წლის ზაფხულის სანავიგაციო სეზონზე საქართველოსა და საბერძნეთს შორის ფრენებს ავიაკომპანიები - ეგეოსის ავიახაზები, სქაი ექსპრესი და ვიზ ეარი კვირაში 19 სიხშირით შეასრულებენ.

Sky Express to launch direct flights between Heraklion and Tbilisi this summer
Greek airline Sky Express will operate direct flights on the Heraklion-Tbilisi-Heraklion route during the upcoming summer navigation season. According to the Civil Aviation Agency, the new service will run weekly on Tuesdays from 6 July until 22 September.
The Georgian Civil Aviation Agency has already granted Sky Express the necessary permissions to operate the route.
Sky Express entered the Georgian aviation market in 2024 and currently operates regular flights between Athens and Tbilisi. The Heraklion-Tbilisi route marks the airline’s first new destination in Georgia.
Air traffic between Georgia and Greece has been growing steadily. In 2023, 284,858 passengers traveled directly between the two countries - a 29% increase compared to 220,776 passengers in 2024. This summer, airlines including Aegean Airlines, Sky Express, and Wizz Air will operate a total of 19 weekly flights between Georgia and Greece.