ბაიდენი – იმედგაცრუებული ვარ საქართველოს მთავრობის ანტიდემოკრატიული ქმედებებით, ერთგული ვრჩებით მოსახლეობის ევროატლანტიკური მისწრაფებების მიმართ
418
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია სალომე ზურაბიშვილისადმი აშშ-ის პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის წერილს ავრცელებს.
“ძვირფასო ქალბატონო პრეზიდენტო, მსურს, ვისარგებლო შემთხვევით და ამერიკელი ხალხის სახელით გამოვხატო პატივისცემა ქართველი ხალხის სულისკვეთების მიმართ, რუსეთის შემოჭრის და შემდგომში თქვენი ქვეყნის ერთი მეხუთედის ოკუპაციის მე-16 წლისთავზე.
ამ დღეს ვიხსენებთ რუსეთის სასტიკი შემოჭრის შედეგად დაღუპულებს, დაშავებულებსა და დევნილებს, ასევე ვხედავთ კრემლის მუდმივ მცდელობას, ადგილობრივი მოსახლეობის ხარჯზე გაზარდოს თავისი დომინირება ოკუპირებულ რეგიონებზე. შეერთებული შტატები მტკიცედ რჩება საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდამჭერი მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში.
მინდა, ასევე აღვნიშნო ქართველი ხალხის მკაფიო ნება, რომელიც განაგრძობს თავისი ევროატლანტიკური მისწრაფებების გამოხატვას. შეერთებული შტატები მიესალმება დემოკრატიული მომავლისადმი საქართველოს მოსახლეობის ურყევ ერთგულებას, რაშიც მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს სამოქალაქო საზოგადოებას განსხვავებული შეხედულებებისა და მოსაზრებების გამოხატვით. იმედგაცრუებული ვარ საქართველოს მთავრობის ანტიდემოკრატიული ქმედებებით, რომლის მაგალითსაც წარმოადგენს კრემლის სტილის „უცხოური აგენტების“ კანონი და საქართველოს მთავრობის ოფიციალური პირების ცრუ განცხადებები, რაც არ შეესაბამება ევროკავშირისა და ნატოს წევრობის ნორმებს. მიუხედავად ამ ნაბიჯებისა, ერთგულნი ვრჩებით საქართველოს მოსახლეობის და მისი ევროატლანტიკური მისწრაფებების მიმართ.
32-წლიანი ორმხრივი ურთიერთობის განმავლობაში საქართველო და შეერთებული შტატები ერთად ვიცავთ მშვიდობას, სტაბილურობას, თავისუფლებასა და ადამიანის უფლებებს. ეს საერთო ღირებულებები აერთიანებს ჩვენს ქვეყნებს და ვიცი, რომ ეს ღირებულებები მომავალშიც გააერთიანებს ჩვენს ხალხებს“, – აღნიშნულია წერილში.

Biden criticizes Georgian Government’s “anti-democratic” actions in letter to President Zourabichvili
US President Joe Biden has voiced criticism of the Georgian government’s recent actions, labeling them as “anti-democratic” in a letter addressed to President Salome Zourabichvili.
The letter, released by the Administration of the President of Georgia on Friday, marked the 16th anniversary of Russia’s invasion and subsequent occupation of Georgian territories.
In his message, Biden expressed his disappointment with the Georgian government’s conduct, particularly highlighting the controversial foreign agents law initiated and adopted by Georgia’s ruling party in May, and alleged inaccurate statements made by Georgian officials. He stressed that the actions were at odds with the norms required for EU and NATO membership, casting a shadow over Georgia’s Euro-Atlantic aspirations.
“The United States remains a firm supporter of Georgia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders,” Biden claimed, while reaffirming the US commitment to the Georgian people despite the troubling steps taken by their government.
Biden’s letter also paid tribute to the Georgian people’s resilience, particularly in light of the ongoing Russian occupation of one-fifth of the country. He mourned the lives lost, the injured, and those displaced by the 2008 invasion, while condemning the Kremlin’s persistent attempts to strengthen its control over the occupied regions.
Acknowledging the Georgian people’s clear commitment to a Euro-Atlantic future, Biden praised the country’s civil society for its role in upholding democratic values. “The United States welcomes the unwavering commitment of the people of Georgia to a democratic future, to which civil society contributes significantly by expressing diverse views and opinions,” he noted.
Reflecting on the 32-year bilateral relationship between Georgia and the United States, Biden emphasized the shared values of peace, stability, freedom, and human rights that have united the two nations. He expressed confidence that the values would continue to bind the peoples of Georgia and the United States in the years to come.