ბარციცი - უკრაინაში რუსეთის მხარეზე მებრძოლი აფხაზეთის 70-ზე მეტი მოქალაქე დაიღუპა
უკრაინაში რუსეთის მხარეზე მებრძოლი აფხაზეთის 70-ზე მეტი მოქალაქე დაიღუპა, - ამის შესახებ რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. საგარეო საქმეთა ახალმა მინისტრმა ოლეგ ბარციცმა განაცხადა.
"აფხაზეთიდან მოხალისეები სპეციალური სამხედრო ოპერაციის ზონაში იბრძვიან. სამწუხაროდ, ჩვენ უკვე 70-ზე მეტი ბიჭი დავკარგეთ“, - განაცხადა ბარციცმა რუსულ მედიასთან.
მისივე თქმით, "იმ პირობებში, როდესაც რუსეთი გლობალურ საფრთხეებს აწყდება, აფხაზეთი მას რეალურ მხარდაჭერას უწევს, ადასტურებს თავის სოლიდარობას არა მხოლოდ სიტყვებით, არამედ კონკრეტული ქმედებებითაც".
როგორც მან აღნიშნა, "აფხაზეთიდან მოხალისეები, ჟურნალისტები და ექიმები საბრძოლო მოქმედებების ზონაში მუშაობენ, დახმარებას უწევენ დაჭრილებს".

Over 70 Abkhaz volunteers killed fighting for Russia in Ukraine, de facto minister
More than 70 citizens of Abkhazia have been killed while fighting on Russia’s side in Ukraine, according to Oleg Bartsits, the newly appointed “foreign minister” of the Russian-occupied Abkhazia region. In comments to Russian media, Bartsits said that Abkhaz volunteers, journalists, and doctors are active in combat zones, providing aid to the wounded and directly supporting Russian forces.
“Unfortunately, we have already lost more than 70 of our boys,” Bartsyts said. “In conditions where Russia faces global threats, Abkhazia provides real support, confirming its solidarity not just in words but in concrete actions.”
Bartsyts also stated that he personally visited the combat zone on a humanitarian mission. He arrived in Russia on June 6 and held a meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov.
Abkhazia, internationally recognized as part of Georgia, has been under Russian occupation since the early 1990s.