ბათუმში მომხდარ განზრახ მკვლელობის ფაქტთან დაკავშირებით თურქეთის მოქალაქეები დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ბათუმში მომხდარ მკვლელობის ფაქტთან დაკავშირებით, თურქეთის რესპუბლიკის ორი მოქალაქე: 2003 წელს დაბადებული ა.ე. და 1998 წელს დაბადებული მ.ჯ. დააკავეს.
შსს-ს ინფორმაციით, ა.ე.-ს ბრალად ედება განზრახ მკვლელობა და ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა ტარება. ხოლო მ.ჯ. განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობისთვის და საზღვრის უკანონო კვეთის ბრალდებითაა დაკავებული.
დანაშაულები თავისუფლების 15 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.
"გამოძიებით დგინდება, რომ ა.ე.-მ ბათუმში მდებარე ერთ-ერთ რესტორანში მყოფ თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქეს 1976 წელს დაბადებულ ჰ.თ.-ს თურქეთში, დანაშაულებრივ მხარეებს შორის დაწყებული შესაძლო დაპირისპირების ნიადაგზე, ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით სასიკვდილო ჭრილობები მიაყენა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ დანაშაულს შეესწრო ა.ე.-ს თანხმლები მ.ჯ., თუმცა მან მომხდარის შესახებ სამართალდამცველებს არ შეატყობინა.
ცხელ კვალზე ჩატარებული სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად პოლიციამ ორივე მათგანი ბრალდებულის სახით დააკავა.
განზრახ მკვლელობის, ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა ტარების, განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობისა და საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ კვეთის ფაქტებზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე, 236-ე, 376-ე და 344-ე მუხლებით მიმდინარეობს", - აცხადებენ შსს-ში.

Two Turkish citizens arrested in connection with deadly shooting in Batumi
The Ministry of Internal Affairs of Georgia has announced the arrest of two Turkish nationals in connection with a fatal shooting incident that took place in Batumi. According to the official statement, officers from the Adjara Police Department detained the suspects shortly after the crime occurred, following swift investigative and search operations.
The detainees are identified as A.E., born in 2003, and M.J., born in 1998. A.E. is charged with premeditated murder and the illegal acquisition, possession, and carrying of a firearm. M.J. is facing charges for failing to report a particularly serious crime and for the unlawful crossing of Georgia's state border.
The Ministry reports that A.E. allegedly shot and killed 47-year-old H.T., also a citizen of Turkey, at a Batumi restaurant. The incident is believed to have stemmed from a conflict between criminal groups originating in Turkey. After the shooting, A.E. fled the scene.
Investigators also determined that M.J. witnessed the crime but failed to notify law enforcement authorities.
Both suspects were apprehended as part of an immediate response and have been formally charged.
The investigation is ongoing under Articles 108 (premeditated murder), 236 (illegal possession of firearms and ammunition), 376 (failure to report a particularly serious crime), and 344 (illegal border crossing) of Georgia’s Criminal Code. The offenses are punishable by up to 15 years of imprisonment.