ბათუმში ტურისტული სეზონი ოფიციალურად გაიხსნა. აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე ზურაბ პატარაძე ანბანის კოშკთან გამართულ "ზაფხულის ფესტივალის" ღონისძიებებს ოჯახთან ერთად დაესწრო.
ღონისძიებებს ასევე ესწრებოდნენ აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ცოტნე ანანიძე, საქართველოს პარლამენტისა და აჭარის უმაღლესი საბჭოს წევრები, ქალაქ ბათუმის მერი, აჭარის მთავრობის და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები.
მთავრობის თავმჯდომარემ ადგილობრივებს და სტუმრებს საზაფხულო სეზონის გახსნა მიულოცა და საგამოფენო სივრცეები დაათვალიერა.
საფესტივალო სივრცე წელსაც ანბანის კოშკის მიმდებარედ მოეწყო. ტერიტორია საზაფხულო-საზღვაო დეკორაციებითა და ინსტალაციებით გაფორმდა. გაიმართა ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა-გაყიდვა, სადაც 150-მდე მეწარმემ თავისი პროდუქცია წარმოადგინა. ფუნქციონირებს 10-ზე მეტი ლაუნჯი და კაფე-ბარი. მოწყობილია საბავშვო სივრცეები, სადაც ბავშვების განწყობაზე ანიმატორები ზრუნავენ. სტუმრებს ორი დღის განმავლობაში ექნებათ საშუალება გაერთონ, დაისვენონ და მრავალფეროვან მუსიკალურ შოუებს დაესწრონ.
ფესტივალი საზეიმო კონცერტით გაგრძელდა, რომელშიც ადგილობრივმა და მოწვეულმა ბენდებმა მიიღეს მონაწილეობა.

Georgia’s Black Sea resort city of Batumi opens tourist season with Summer Festival
Georgia’s Black Sea resort city of Batumi officially opened its 2026 tourist season with the launch of the Summer Festival near the city's Alphabet Tower, bringing together residents and visitors for a weekend of cultural, entertainment and tourism-related events.
The Adjara Government on Sunday said the festival features exhibition and sales spaces, children's entertainment areas, lounge zones and live music performances. Around 150 entrepreneurs are showcasing their products at the event.
Chair of the Government of Adjara Zurab Pataradze attended the opening ceremony with his family and congratulated locals and visitors on the start of the summer season. He also toured the festival grounds and exhibition spaces.
The event was also attended by Chair of the Supreme Council of Adjara Tsotne Ananidze, members of the Georgian Parliament and the Supreme Council of Adjara, Batumi Mayor Archil Chikovani, as well as representatives of the regional government and local authorities.
The festival area has been decorated with summer and seaside-themed installations and includes more than 10 lounge and café-bar spaces. Organisers have also arranged dedicated children's zones featuring entertainment programs led by animators.
The Summer Festival will continue over two days, offering visitors a range of activities and concerts featuring local and invited musical bands.