ბიძინა ივანიშვილმა შვეიცარიულ ბანკ "კრედიტ სუისს“ სასამართლო დავა მოუგო
გაერთიანებული სამეფოს საიდუმლო საბჭოს სასამართლო კომიტეტმა, რომელიც გაერთიანებული სამეფოს უზენაეს სააპელაციო სასამართლოს წარმოადგენს, ბიძინა ივანიშვილისა და შვეიცარიული ბანკის, „კრედიტ სუისის“ საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილება გამოაქვეყნა.
აღნიშნული გადაწყვეტილებით, სასამართლომ ერთხმად უარყო ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ „კრედიტ სუისის“ შვილობილი კომპანიის, CS Life-ის საჩივარი ყველა საკითხზე, ზარალის შეფასების ზუსტი თარიღის დაწყების გარდა. სასამართლომ ასევე არ დააკმაყოფილა ჯვარედინი საჩივარი.
ამგვარად, სასამართლომ ძალაში დატოვა წინა ინსტანციების გადაწყვეტილებები, რომლებიც შვეიცარიულ ბანკს ბიძინა ივანიშვილისთვის ზარალის ანაზღაურებას ავალდებულებდა.
როგორც სასამართლოს მიერ გავრცელებულ პრესრელიზშია აღნიშნული, „ბანკის რჩევით, ბიძინა ივანიშვილმა 750 მილიონი დოლარის ღირებულების ფული და სხვა აქტივები 2011-2012 წლებში გადაიტანა CS Life-ში სიცოცხლის დაზღვევის ორი პოლისის პრემიების სახით. აღნიშნული აქტივები უნდა ყოფილიყო შენახული ცალკე ანგარიშზე. 2015 წელს ივანიშვილმა აღმოაჩინა, რომ Credit Suisse-ის თანამშრომელი, ბანკირი პატრიკ ლესკადრონი ახორციელებდა თაღლითურ ოპერაციებს პოლისის აქტივებით. ლესკადრონის წინააღმდეგ შვეიცარიაში დაიწყო სისხლის სამართლის გამოძიება, 2018 წლის თებერვალში ის გაასამართლეს სისხლის სამართლის დანაშაულისთვის. მოგვიანებით, მან სიცოცხლე თვითმკვლელობით დაასრულა. 2017 წელს ივანიშვილმა, მისი ოჯახის წევრებმა და მათმა წარმომადგენელმა ორმა კომპანიამ სარჩელი შეიტანეს ბერმუდის კუნძულებზე CS Life-ის წინააღმდეგ, ხელშეკრულების დარღვევისა და ფიდუციური მოვალეობის დარღვევის ბრალდებით. 2020 წელს მათ ასევე მოითხოვეს ზარალის ანაზღაურება შეცდომაში თაღლითურად შეყვანისთვის. აღნიშნული სარჩელები ბერმუდის სასამართლოს მთავარმა მოსამართლემ დააკმაყოფილა. სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა CS Life-ის აპელაცია ხელშეკრულების დარღვევისა და ფიდუციური მოვალეობის დარღვევის ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნაზე, თუმცა დააკმაყოფილა საჩივარი შეცდომაში შეყვანასთან დაკავშირებით. ეს გადაწყვეტილება CS Life-მა გაერთიანებული სამეფოს საიდუმლო საბჭოში გაასაჩივრა, თავის მხრივ, მოსარჩელეებმა წარადგინეს ჯვარედინი საჩივარი შეცდომაში შეყვანასთან დაკავშირებით აპელაციის უარყოფის გამო“.

In a unanimous decision, the court dismissed CS Life’s appeal on all grounds, except for a narrow issue concerning the starting date for calculating damages
The Judicial Committee of the Privy Council - the highest court of appeal for Bermuda and other UK overseas territories - has issued its final ruling in the long-running legal dispute between Georgian billionaire Bidzina Ivanishvili and the Swiss bank Credit Suisse’s life insurance subsidiary, CS Life.
In a unanimous decision, the court dismissed CS Life’s appeal on all grounds, except for a narrow issue concerning the starting date for calculating damages. The judges also rejected the cross-appeal filed by Ivanishvili and related claimants.
As a result, earlier rulings by Bermuda’s courts - which held Credit Suisse liable for compensating Ivanishvili for losses caused by its former employee - remain in force.
According to the Privy Council’s press release, Ivanishvili transferred approximately $750 million in cash and other assets into CS Life between 2011 and 2012 as premium payments for two life-insurance policies. These assets were required to be held in segregated accounts.
In 2015, Ivanishvili discovered that Credit Suisse banker Patrice Lescaudron had been conducting fraudulent transactions using the policy assets. Swiss authorities opened a criminal investigation, and Lescaudron was convicted in 2018. He later died by suicide.
Ivanishvili, family members, and two representative companies filed a lawsuit in Bermuda in 2017, accusing CS Life of breach of contract and breach of fiduciary duty. In 2020, they also added a claim for fraudulent misrepresentation.
Bermuda’s Chief Justice ruled in favor of the plaintiffs on all major points. The Court of Appeal subsequently upheld the findings on breach of contract and fiduciary duty but overturned the ruling on fraudulent misrepresentation.
CS Life appealed to the UK Privy Council, while the plaintiffs filed a cross-appeal on the misrepresentation issue. The Privy Council has now dismissed both challenges, largely affirming the earlier decisions that require Credit Suisse’s subsidiary to pay damages.