ბუდრისი - დაუსჯელობამ და დანაშაულების უარყოფამ შთააგონა რუსეთი ჩაედინა აგრესია საქართველოს და შემდეგ უკრაინის წინააღმდეგ
დანაშაულების უარყოფამ და დაუსჯელობამ შთააგონა რუსეთი, ჩაედინა აგრესია საქართველოს წინააღმდეგ 2008 წელს, უკრაინის წინააღმდეგ 2014 წელს და შემდეგ 2022 წელს, - ამის შესახებ ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრმა კესტუტის ბუდრისმა ჰააგაში, დიპლომატიურ კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლის დროს განაცხადა.
მისივე თქმით, ვლადიმერ პუტინის ქმედებების ერთ-ერთი მიზეზია 1940-იან წლებში ბალტიისპირეთის ქვეყნების ოკუპაციისთვის, საბჭოთა კავშირისა და მისი მემკვიდრის რუსეთის დაუსჯელობა.
"ჩვენი ისტორია გვასწავლის, რამდენად სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საერთაშორისო დანაშაულებისთვის რეპარაციები და პასუხისმგებლობის აღება. იმ დროს მოლოტოვ-რიბენტროპის პაქტის ფარგლებში, ლიეტუვისა და ბალტიის სხვა ქვეყნების საბჭოთა ოკუპაციისთვის რეპარაციები არ არსებობდა. ახლა კი პუტინი და მისი რეჟიმი ისე იქცევიან, თითქოს ეს დანაშაულები არასდროს მომხდარა“, – განაცხადა ბუდრისმა.
მისივე თქმით, უკრაინისთვის კომისიის შექმნა რუსეთისთვის იქნება გზავნილი, რომ აგრესიას პასუხისმგებლობა მოჰყვება.

The denial of past crimes and the lack of accountability inspired Russia to carry out acts of aggression against Georgia in 2008 and against Ukraine in 2014 and again in 2022, Lithuanian Foreign Minister Kęstutis Budrys said on Tuesday.
Speaking at a diplomatic conference in The Hague, Budrys said one of the underlying reasons for Russian President Vladimir Putin’s actions was the absence of punishment for the Soviet Union - and its successor, Russia - for the occupation of the Baltic states in the 1940s.
“Our history teaches us how vital reparations and accountability for international crimes are. At the time, under the Molotov–Ribbentrop Pact, there were no reparations for the Soviet occupation of Lithuania and the other Baltic states. Now Putin and his regime act as if these crimes never happened”, he said.
Budrys added the creation of an international commission on Ukraine would send a message to Russia that aggression will be met with responsibility.