ჭიათურელი მაღაროელების განაჩენი ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში 20 იანვარს გამოცხადდება
მაღაროელების თქმით, დღევანდელ დასკვნითი სხდომაზე მოსამართლე განაჩენის გამოსატანად გავიდა, თუმცა შემდეგ სატელეფონო ზარით აცნობა სხდომას, რომ განაჩენი დღეს არ გამოცხადდებოდა.
როგორც ცნობილია, განაჩენის გამოცხადების დღედ სამშაბათი, 20 იანვარი ჩაინიშნა. სხდომა 11:00 საათზე დაიწყება.
მაღაროელების განცხადებით, მოსამართლის ქცევა მიანიშნებს იმაზე, რომ საქმე აბსურდული და "შეკერილია".
"დღეს ყველა ველოდებოდით, რომ მოსამართლე განაჩენს გამოაცხადებდა. გამოაცხადა მოსამართლემ, რომ გავდივარ განაჩენის გამოსატანადო, გავიდა და არც კი შემოვიდა, დარეკა - ვერ გამომაქვს განაჩენი დღეს და პროცესი გადაიდო სამშაბათს 11:00 საათამდეო. ეს იმას ნიშნავს, რომ ეს საქმე იმდენად აბსურდული  და "შეკერილია", რომ მოსამართლეც კი ვერ ხვდება, რა გააკეთოს, როგორ გამოვიდეს და როგორ თქვას ამ ტყუილზე, რომ ეს ბიჭები ნამდვილად დამნაშავეები არიან და ციხეში უნდა გავუშვა 9 წელიო. ადამიანია ისიც და ხვდება, რომ ამხელა ცოდვის ჩადენა არაა მარტივი საქმე.
თენგიზ კობერიძე ვინ სცემა, ეგ თუ ვინმეს აინტერესებს, მაშინ ეს ბიჭები არ უნდა იყვნენ ციხეში და სხვანაირად უნდა მიდიოდეს ნამდვილი სასამართლო პროცესი, მაგრამ ეს არის შერჩევითი სამართალი. ეს იმიტომ ხდება, რომ ჩუმად ხართ და ხმას არ იღებთ უსამართლობაზე. სამშაბათს შეიძლება გაწირონ ბიჭები და მოსამართლემ პროცესის გარეშე წერილობით გამოაქვეყნოს განაჩენი ისე, რომ თვალებში არ ჩახედონ დაკავებულებს", - განაცხადა ერთ-ერთმა მაღაროელმა.
ჭიათურელი მაღაროელები – მერაბ სარალიძე, გიორგი ნეფარიძე, თენგო გველესიანი და აჩიკო ჭუმბურიძე 2025 წლის 28 აპრილს დააკავეს. გამოძიების ინფორმაციით, ბრალდებულებმა შუქრუთის მაღაროს დირექტორს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს და სხეულის სხვადასხვა არეში დაზიანება მიაყენეს.

Trial of four Chiatura miners postponed as verdict delayed
The court subsequently scheduled the verdict announcement for 20 January, with the hearing set to begin at 11:00 a.m.
The trial of four miners from Chiatura was postponed on Monday at the Kutaisi City Court after the judge delayed the announcement of a verdict.
According to the defendants, the judge had initially left the courtroom to deliver a ruling during what was expected to be the final hearing, but later informed the court by phone that the verdict would not be announced on the same day.
The miners said the judge’s conduct indicated that the case was unfounded and politically motivated. One of the defendants told journalists that all parties had expected the verdict to be delivered, but that the judge did not return to the courtroom and instead postponed the decision.
The miner claimed the delay reflected the difficulty of justifying what he described as a fabricated case and questioned the prosecution’s version of events. He also warned that the verdict could be issued in writing without a further hearing.
The four miners - Merab Saralidze, Giorgi Neparidze, Tengo Gvelesiani and Achiko Chumburidze - were arrested on 28 April 2025.
According to investigators, the defendants physically assaulted the director of the Shukruti mine, causing injuries to various parts of his body.
The investigation was initially launched under Article 118, Part 2 of Georgia’s Criminal Code, which concerns the intentional infliction of less serious bodily harm committed by a group. Charges against Saralidze and Neparidze were later upgraded under Article 225 of the Criminal Code, which concerns the organisation of, and participation in, group violence and carries a sentence of six to nine years in prison.