"დაგეგმილი იყო ამ კვირაში, მაგრამ გადაიდო" - ზელენსკიმ მოლაპარაკებებში პაუზის მიზეზი დაასახელა
სამმხრივი მოლაპარაკებების შემდეგი რაუნდი ამ კვირაში იყო დაგეგმილი, თუმცა შეხვედრა შეერთებული შტატების წინადადებით გადაიდო, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მან უკრაინის მოლაპარაკების გუნდთან შეხვედრის შედეგები განიხილა. განიხილეს აშშ-სა და რუსეთთან შემდეგი შეხვედრა, რომელიც ახლო აღმოსავლეთში არსებული ვითარების გამო გადაიდო.
"მნიშვნელოვანია, რომ ამერიკულ მხარესთან პრაქტიკულად 24/7 ვურთიერთობთ. ამჟამად ჩვენი პარტნიორების პრიორიტეტი და მთელი ყურადღება ირანის გარშემო არსებულ ვითარებაზეა ორიენტირებული და ამიტომ, ამერიკული მხარის წინადადებით ამ კვირაში დაგეგმილი შეხვედრა გადაიდო“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ამავდროულად, ზელენსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინა მზადაა ნებისმიერ ფორმატში შეხვედრისთვის,  რომელიც „შეიძლება სასარგებლო და რეალისტური იყოს ომის დასრულების თვალსაზრისით“.
"ჩვენ ვხედავთ, რომ რუსები ახლა ცდილობენ ახლო აღმოსავლეთსა და სპარსეთის ყურის რეგიონში არსებული სიტუაციით მანიპულირებას, რათა გააძლიერონ თავიანთი აგრესია და ირანის რეჟიმის მიერ მეზობლებსა და ამერიკულ ბაზებზე დარტყმები რუსეთის მიერ უკრაინისა და, უფრო ფართოდ, მთელი დასავლეთის წინააღმდეგ ომში ფაქტობრივ მეორე ფრონტად აქციონ“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Zelenskyy: next round of talks postponed at US request
The next round of trilateral negotiations had been scheduled for this week but has been postponed at the request of the United States, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said.
Speaking after a meeting with Ukraine’s negotiation team, Zelenskyy reviewed the outcomes of the discussions and addressed plans for the next round of talks involving Ukraine, the United States and Russia. He said the meeting was postponed due to the situation currently unfolding in the Middle East.
“It was important to review the results of our team’s work. We are in practically 24/7 communication with the American side. At the moment, our partners’ priority and full attention are focused on the situation around Iran, and therefore, at the proposal of the American side, the meeting planned for this week has been postponed,” Zelenskyy said.
At the same time, the Ukrainian President stressed that Ukraine remains ready for negotiations in any format that could help bring an end to the Russia–Ukraine War.
“We see that the Russians are now trying to manipulate the situation in the Middle East and the Persian Gulf region in order to intensify their aggression and turn strikes by the Iranian regime against its neighbours and US bases into what would effectively be a second front in Russia’s war against Ukraine and, more broadly, the entire West,” Zelenskyy stated.