დავით ჩიხელიძე - აშშ-ის ზეიმი გასაგებია, მაგრამ ევროპას საზეიმო არაფერი აქვს, რადგან ევროკავშირმა ხელი, საკუთარი ეკონომიკის ლიკვიდაციას მოაწერა
აშშ-მა ევროკავშირთან დადებული ხელშეკრულებით, ევროპა საკუთარ ვასალად აქცია, ეკონომიკური შეთანხმება, რომელიც ახლახან გაფორმდა აშშ-ს დომინანტურ პოზიციას ამყარებს, რომელმაც ევროპასთან მისთვის მომგებიანი, მაგრამ ევროკავშირისთვის არასამართლიანი, წამგებიანი  და არაპროპორციული  შეთანხმება გააფორმა, - წერს ექსპერტი დავით ჩიხელიძე სოციალურ ქსელში.
როგორც ჩიხელიძე აღნიშნავს, „შეთანხმების შემდეგ ორივე მხარე ზეიმობს, აშშ-ს ზეიმი გასაგებია, მაგრამ ევროპას საზეიმო არაფერი აქვს, რადგან ევროკავშირმა ხელი, საკუთარი ეკონომიკის ლიკვიდაციას მოაწერა“.
"აშშ-მა ევროკავშირთან დადებული ხელშეკრულებით, ევროპა საკუთარ ვასალად აქცია, ეკონომიკური შეთანხმება, რომელიც ახლახან გაფორმდა აშშ-ის დომინანტურ პოზიციას ამყარებს, რომელმაც ევროპასთან მისთვის მომგებიანი, მაგრამ ევროკავშირისთვის არასამართლიანი, წამგებიანი  და არაპროპორციული  შეთანხმება გააფორმა.  საუბარია ევროკავშირის მიერ, აშშ-ში განსახორციელებელ ასობით მილიარდი დოლარის ინვესტიციაზე, ასევე უნდა მოხდეს ამერიკული ენერგორესურსების შესყიდვა, რაც არა ბაზრების დივერსიფიცირებას არამედ ამერიკაზე დამოკიდებულებას გამოიწვევს.  მიუხედავად იმისა რომ ევროპული პროდუქციისთვის ამერიკული ტარიფი 15% იქნება, გარკვეულ პროდუქტებზე  კვლავ ძალაში რჩება 50%-იანი ტარიფი.
შეთანხმების შემდეგ ორივე მხარე ზეიმობს, აშშ-ს ზეიმი გასაგებია, მაგრამ ევროპას საზეიმო არაფერი აქვს, რადგან ევროკავშირმა ხელი, საკუთარი ეკონომიკის ლიკვიდაციას მოაწერა!“ - წერს ჩიხელიძე.

Chikhelidze warned that the agreement obliged the EU to invest hundreds of billions of dollars in the US and increase purchases of American energy - a move he said would deepen the bloc’s dependency rather than promote market diversification
Georgian political analyst Davit Chikhelidze on Monday criticised the newly signed trade agreement between the United States and the European Union, claiming it marked Europe’s “economic surrender” and solidified Washington’s dominance over its transatlantic partner.
In a social media post, Chikhelidze argued that the deal transformed Europe into a “vassal” of the United States, with terms he described as heavily skewed in favour of Washington.
“This agreement reinforces the US’s dominant position and imposes conditions that are advantageous for America but unfair, harmful, and disproportionate for the European Union,” he wrote.
Chikhelidze warned that the agreement obliged the EU to invest hundreds of billions of dollars in the US and increase purchases of American energy - a move he said would deepen the bloc’s dependency rather than promote market diversification.
He also pointed out that despite some tariff reductions - including a 15% rate on certain European products - others would remain subject to tariffs as high as 50%.
“Both sides may be celebrating, but only the US has reason to,” he said. “By signing this deal, the EU has essentially approved the dismantling of its own economy.”