დავით ჩიხელიძე - სამარცხვინოა, საქართველოსადმი ოფიციალური კიევის დამოკიდებულება, უკრაინა/ზელენსკი ქართული სახელმწიფოს დახმარებას ადეკვატურად არ აფასებს
სამარცხვინოა, საქართველოსადმი ოფიციალური კიევის დამოკიდებულება, უკრაინა/ზელენსკი ქართული სახელმწიფოს დახმარებას ადეკვატურად არ აფასებს. უფრო მეტი, უკრაინა დღენიადაგ საქართველოს მთავრობის კრიტიკით არის დაკავებული, მაშინ როცა საქართველომ, უკრაინას პარტნიორობის მაგალითი უჩვენა და ერთ-ერთმა პირველმა გაუწოდა დახმარების ხელი! - წერს ექსპერტი დავით ჩიხელიძე სოციალურ ქსელში.
მისი თქმით, ზელენსკის ფაშისტური დაჯგუფების მიერ საქართველოს მთავრობაზე თავდასხმა და კრიტიკა, ამორალურობის უმაღლესი წერტილია.
"სამარცხვინოა, საქართველოსადმი ოფიციალური კიევის დამოკიდებულება, უკრაინა/ზელენსკი ქართული სახელმწიფოს დახმარებას ადეკვატურად არ აფასებს. უფრო მეტი, უკრაინა დღენიადაგ საქართველოს მთავრობის კრიტიკით არის დაკავებული, მაშინ როცა საქართველომ, უკრაინას პარტნიორობის მაგალითი უჩვენა და ერთ ერთმა პირველმა გაუწოდა დახმარების ხელი!
საქართველო უკრაინას უანგაროდ ეხმარება და არავის არაფერს აყვედრის, თუმცა აუცილებლად  უნდა აღვნიშნოთ საქართველოს მიერ გაწეული დახმარება, თუ საერთაშორისო დონეზე მიღებულ რეზოლუციებს გადავხედავთ ვნახავთ, რომ საქართველო აბსოლუტურად ყველა რეზოლუციის მხარდამჭერია, რომელიც უკრაინის პოზიციებს იცავს, საქართველო შეერთებულია საერთაშორისო სანქციებს, ასევე დაწესებული აქვს სანქციები ეროვნულ დონეზე.
✅საქართველო იყო პირველი ქვეყანა, რომელმაც უკრაინელი მოსწავლეებისათვის, სკოლებში უკრაინულენოვანი სექტორი  გახსნა, რათა მათ მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობა ჰქონოდათ,  საქართველომ  დაასაქმა უკრაინელი მასწავლებლები, საერთო ჯამში აღნიშნული სექტორები 3000 მოსწავლეზე მეტს მოემსახურა, რაც საქართველოს ბიუჯეტს 20 მილიონი ლარი დაუჯდა.
✅სახელმწიფომ დააფინანსა უკრაინელი ლტოლვილების ქირის გადასახადი, რისთვისაც  ბიუჯეტიდან 27 მილიონ ლარზე მეტი არის დახარჯული.
✅უკრაინელი ლტოლვილები უზრუნველყოფილნი იყვნენ სამედიცინო მომსახურებით, რაც სახელმწიფოს რამდენიმე მილიონი ლარი დაუჯდა.
✅საქართველო დიდი ხნის განმავლობაში ლიდერი იყო,  უკრაინისთვის ჰუმანიტარული დახმარების სახით გაგზავნილი ტვირთის მოცულობით.
ეს საქართველოს სახელმწიფოს მიერ, უკრაინისთვის  გაწეული დახმარების არასრული ჩამონათვალია, აღნიშნულის შემდეგ ზელენსკის ფაშისტური დაჯგუფების მიერ საქართველოს მთავრობაზე თავდასხმა და კრიტიკა, ამორალურობის უმაღლესი წერტილია!" - წერს დავით ჩიხელიძე.

Georgian expert slams Ukraine's treatment of Georgia as "shameful"
Georgian political expert Davit Chikhelidze has strongly criticized the official stance of Kyiv towards Georgia, accusing Ukraine and its President Volodymyr Zelenskyy of failing to "adequately appreciate Georgia’s support" amid the ongoing war.
In a recent social media post, Chikhelidze called Ukraine’s treatment of Georgia “shameful,” claiming that despite Georgia’s early and consistent assistance to Ukraine, Kyiv continues to focus on criticizing the Georgian government.
“It is shameful how Ukraine, under Zelenskyy’s leadership, treats Georgia. The country does not properly value the support extended by the Georgian state. On the contrary, Ukraine is constantly engaged in criticizing the Georgian government — even though Georgia was among the first to offer a helping hand,” Chikhelidze wrote.
He went as far as accusing Zelenskyy’s administration of behaving like a “fascist group” in its rhetoric towards Georgia, calling their criticism the “height of immorality.”
Chikhelidze emphasized that Georgia has offered Ukraine substantial support without expecting anything in return, including political backing, humanitarian aid, and integration support for Ukrainian refugees.
He stressed that Georgia supported every international resolution backing Ukraine and aligned itself with international and national sanctions against Russia.
"Georgia was the first country to launch Ukrainian-language education sectors in schools, employing Ukrainian teachers and accommodating over 3,000 students — a program that cost the Georgian budget over 20 million GEL," he added.
The expert went on that the government covered rental costs for Ukrainian refugees, allocating over 27 million GEL from the state budget.
He added that Ukrainians were provided with full medical services funded by the Georgian government and at the same time Georgia was among the top contributors in humanitarian aid to Ukraine in terms of volume.
“This is just a partial list of the support Georgia has offered Ukraine,” Chikhelidze noted. “In light of this, the continuous attacks and criticism from Zelensky’s so-called fascist group represent an outrageous moral low.”