"დიდგორი 2025“-ის ფარგლებში რეზერვისტების ჩართულობით საველე სწავლება ჩატარდა
უწყებათაშორისი სამეთაურო-საშტაბო სწავლება „დიდგორი 2025“ სხვადასხვა საველე კომპონენტის აქტიური ჩართულობით მიმდინარეობს.
თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, "დიდგორი 2025-ის“ ფარგლებში ალგეთის საწვრთნელ ბაზაზე რეზერვისტების მონაწილეობით, შემაჯამებელი საველე სწავლება გაიმართა, სადაც მათ ჩასაფრების ოპერაცია წარმატებით ჩაატარეს და მიღებული თეორიული ცოდნა პრაქტიკაში განახორციელეს.
წვრთნებში საქართველოს ეროვნული გვარდიის მე-20 ტერიტორიული თავდაცვის ბრიგადის 204-ე ბატალიონის რეზერვისტები მონაწილეობდნენ. იმიტირებული სცენარის მიხედვით, რეზერვისტებმა კონტაქტზე რეაგირებისა და სამედიცინო ევაკუაციის ტიპის ამოცანები შეასრულეს.
"დიდგორის“ სწავლებაში წელს პირველად ჩაერთო სსიპ სამხედრო გაწვევისა და რეკრუტირების ეროვნული სააგენტო, რომელმაც, კომპეტენციის ფარგლებში, იმიტირებული სცენარის მიხედვით, სამობილიზაციო რეზერვთან დაკავშირებული ისეთი ღონისძიებები გაათამაშა, როგორიცაა რეზერვის შეტყობინება, გამოძახება და თავშეყრის პუნქტებამდე მიყვანა.
"დიდგორი 2025“ კოორდინირებულ და ერთობლივ მოქმედებებს ითვალისწინებს, როგორც საშტაბო, ისე საველე მიმართულებით. სწავლების განმავლობაში რეზერვისტთა მომზადების ცენტრი მოქმედებს, სადაც ისინი ტაქტიკურ საკითხებში გადიან მომზადებას.

Didgori 2025 includes both staff-level and field components and focuses on enhancing coordination and joint action among participating units
Georgia’s interagency command-staff exercise Didgori 2025 is underway with the active involvement of various field components, the Ministry of Defence has announced.
As part of the exercise, a final field training event was held at the Algeti Training Base with the participation of reservists. According to the ministry, the reservists successfully carried out an ambush operation, applying in practice the theoretical knowledge gained during prior instruction.
Reservists of the 204th Battalion of the 20th Territorial Defence Brigade of the National Guard took part in the drills. Under the simulated scenario, participants completed tasks involving reaction to contact and medical evacuation procedures.
For the first time, the National Agency for Military Conscription and Recruitment also joined the Didgori exercise. Within its mandate, the agency rehearsed mobilisation-related activities in a simulated environment, including issuing notifications to reservists, call-up procedures, and movement to assembly points.
Didgori 2025 includes both staff-level and field components and focuses on enhancing coordination and joint action among participating units. Throughout the exercise, the Reserve Training Centre remains active, providing tactical training to reservists.