"დიდი ბრიტანეთის მიერ დასანქცირებულ კომპანიებზე დაწყებულია გამოძიება, არცერთის საქმიანობის არეალი არ იყო საქართველო"
134
დიდი ბრიტანეთის მიერ გუშინ დასანქცირებულ კომპანიებზე (შპს „ეიაიფორი“, შპს "არვიქს“ და შპს „რაპირა გრუპ“) ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურში დაწყებულია და მიმდინარეობს გამოძიება, რასთან დაკავშირებითაც უკვე მიღწეულია კონკრეტული სამართლებრივი შედეგები, - ამის შესახებ ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის განცხადებაშია აღნიშნული.
"დასანქცირებული კომპანიებიდან არცერთის საქმიანობის არეალი არ იყო საქართველო. გამოძიებით დადგენილია, რომ შპს „ეიაიფორი“ და შპს „არვიქს“ ფიქტიურად, გარკვეული ანაზღაურების სანაცვლოდ დარეგისტრირდნენ სხვა პირების სახელზე, რეალურად კი ოპერირებდნენ რუსეთში, მოსკოვში და საქართველოში აქტივები ან ოფისები არ გააჩნდათ.
აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეზე, 2026 წლის 28 აპრილის სასამართლო განაჩენით, სამ ბრალდებულს სასჯელის სახედ განესაზღვრა ჯარიმა 30 000 ლარის ოდენობით და პირობითი მსჯავრი, ხოლო დანაშაულის ორგანიზატორ დავით ჯინჭარაძეს მიესაჯა თავისუფლების აღკვეთა 9 წლისა და 6 თვის ვადით.
რაც შეეხება შპს „რაპირა გრუპის“ უკანონო საქმიანობას, დადგენილია, რომ დიდი ბრიტანეთის მოქალაქის მიერ მინდობილობით დარეგისტრირებული კომპანია, ვებგვერდ „rapira.net“-ის საშუალებით, ექსკლუზიურად ემსახურებოდა მხოლოდ რუსეთის მოქალაქეებს და მისი დომენიც რუსულ რეგისტრატორთან არის გაფორმებული. კომპანიას არანაირი ბრუნვა საბანკო ანგარიშებზე, აქტივები ან ოფისები საქართველოს ტერიტორიაზე არ უფიქსირდება და მისი რეგისტრაცია მხოლოდ ფორმალურ ხასიათს ატარებდა.
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური, საერთაშორისო პარტნიორებთან კოორდინაციით, აგრძელებს აქტიურ მუშაობას ფინანსურ და კიბერდანაშაულთან ბრძოლის, ასევე საერთაშორისო სანქციების გვერდის ავლის ნებისმიერი მცდელობის პრევენციისა და აღკვეთის მიმართულებით", - აღნიშნულია განცხადებაში.
დიდმა ბრიტანეთმა რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციების სია გააფართოვა. ბრიტანეთის მთავრობის განცხადებით, ახალი მკაცრი სანქციები იმ კრიპტო და უკანონო ფინანსურ ქსელებს დაუწესა, რომლებიც რუსეთს სანქციებისთვის გვერდის ავლაში ეხმარებიან. სანქციების სიაში მოხვდნენ კომპანიები რუსეთიდან, დიდი ბრიტანეთიდან, საქართველოდან, ყირგიზეთიდან, არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან, პანამიდან და სალვადორიდან.

UK-sanctioned crypto firms operated outside the country, Finance Ministry of Georgia
Investigative Service of the Ministry of Finance of Georgia has said criminal investigations were under way into three companies sanctioned by the United Kingdom over alleged involvement in helping Russia evade sanctions.
In a statement released on Wednesday, the agency said investigations involving AIFory, Arvix and Rapira Group had already resulted in “specific legal outcomes”.
It claimed none of the sanctioned companies carried out actual business activities in Georgia.
Investigators said AIFory and Arvix had been fictitiously registered in the names of other individuals in exchange for payment, while their real operations were conducted in Moscow. Authorities said the companies had no assets or offices in Georgia.
The Finance Ministry said a Georgian court sentenced three defendants on 28 April 2026 to fines of 30,000 lari and suspended sentences, while alleged organiser Davit Jincharadze received a prison sentence of nine years and six months.
Regarding Rapira Group, investigators said the company had been formally registered in Georgia under a power of attorney issued by a British citizen, but operated exclusively for Russian clients through the website rapira.net.
Authorities said the company had no banking activity, assets or offices in Georgia and described its registration as purely formal.
The Investigative Service added that it continued to work with international partners to combat financial and cybercrime, including attempts to circumvent international sanctions.
The United Kingdom expanded its sanctions list against Russia this week, targeting crypto and illicit financial networks helping Moscow bypass restrictions. The sanctions included companies linked to Russia, the United Kingdom, Georgia, Kyrgyzstan, the United Arab Emirates, Panama and El Salvador.