დროებითი საპარლამენტო კომისია პარლამენტის თავმჯდომარეს მიმართავს ინიციატივით, რეკომენდაციების მოსამზადებლად, საერთაშორისო კომპანია მოიწვიოს
სასურსათო პროდუქციის, მედიკამენტებისა და საწვავის ფასწარმოქმნის სტრუქტურის შემსწავლელი პარლამენტის დროებითი კომისია საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს მიმართავს ინიციატივით, პარლამენტმა კომისიის მუშაობის პარალელურად საერთაშორისო კომპანია მოიწვიოს.
კომისიის თავმჯდომარის შოთა ბერეკაშვილის განცხადებით, საერთაშორისო კომპანიის მოწვევის მიზანია, კომპანიამ შეისწავლოს გამოწვევები და გასცეს შესაბამისი რეკომენდაციები.
ბერეკაშვილის განმარტებით, ამ ეტაპზე საუბარია მხოლოდ საკვები პროდუქტებისა და პირველადი მოხმარების საგნების სექტორის შესწავლაზე, რომელიც უმნიშვნელოვანესი სექტორია და საქართველოს ეკონომიკის დაახლოებით 20 პროცენტს შეადგენს.
მისივე თქმით, საერთაშორისო კომპანიის შესარჩევად ტენდერი გამოცხადდება.
საპარლამენტო კომისიის წევრებმა აღნიშნულ ინიციატივას მხარი დაუჭირეს.
"საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს მივმართოთ ინიციატივით, რომ პარლამენტმა ჩვენი კომისიის პარალელურ რეჟიმში მოიწვიოს საერთაშორისო კომპანია, რომელსაც აქვს კარგი გამოცდილება, ასე ვთქვათ, პირველადი მოხმარების საგნების და საკვები პროდუქტების სექტორზე. მოვიწვიოთ ასეთი კომპანია, რომ პარალელურ რეჟიმში შეისწავლოს ჩვენი სექტორის სტრუქტურა, ბიზნესპროცესები, რა პრობლემები არსებობს, შეადაროს საქართველოს მსგავს ქვეყნებთან, სხვა ქვეყნებთან ბაზრის სტრუქტურა და თავისი რეკომენდაციები დაწეროს. ეს ძალიან კარგი ნაბიჯი იქნება, რადგან ჩვენი კომისიის მუშაობის პარალელურად გვექნება დოკუმენტი, შესაძლებელია, განსხვავებული თვალით დანახული, გარედან შეფასებული, რომელიც არსებითად მნიშვნელოვნად დაეხმარება, საბოლოო ჯამში, ჩვენი კომისიის მუშაობას და შედეგზე გასვლას“, – განაცხადა შოთა ბერეკაშვილმა.
სამომხმარებლო ფასებთან დაკავშირებული საპარლამენტო კომისიის მომდევნო სხდომა პარასკევს, 13 თებერვალს გაიმართება.

Berekashvili noted a tender will be announced to select the international company
A temporary parliamentary commission studying the pricing structure of food, medicines and fuel plans to appeal to the Speaker of Parliament to invite an international company to work alongside the commission.
The commission’s chair, Shota Berekashvili, on Wednesday said the aim would be for the company to examine existing challenges and issue recommendations.
At this stage, he said, the focus would be limited to the food and essential goods sector, which he described as a critical part of the economy accounting for about 20% of Georgia’s economic activity.
Berekashvili noted a tender will be announced to select the international company. Members of the commission backed the initiative.
“We will address the Speaker of Parliament with the proposal that, in parallel with our commission’s work, an international company with strong experience in the essential goods and food sector be invited. Such a company could study the structure of our sector, business processes, identify existing problems, compare Georgia’s market structure with similar countries and provide recommendations. This would be a very positive step, as we would have an externally prepared document - possibly offering a different perspective - that would substantially assist our commission in achieving results,” Berekashvili said.