ეკა ბესელია – პრეზიდენტი იღებს პასუხისმგებლობას, რომ ის გახსნის ევროკავშირთან მოლაპარაკების სივრცეს და აიღებს ამ მანდატს
პრეზიდენტი იღებს პასუხისმგებლობას, რომ ის გახსნის ევროკავშირთან მოლაპარაკების სივრცეს და აიღებს ამ მანდატს, – ამის შესახებ პარტია “სამართლიანობისთვის” ლიდერმა ეკა ბესელიამ განაცხადა.
მან ქარტიის მნიშვნელობაზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ ქარტია არა უბრალოდ დოკუმენტი, არამედ ხვალინდელი დღეა.
“პრეზიდენტი იღებს პასუხისმგებლობას, რომ ის გახსნის ევროკავშირთან მოლაპარაკების სივრცეს და აიღებს ამ მანდატს. რაც შეეხება ქარტიას, 26 ოქტომბრიდან უკვე იწყება ქარტიის ამოქმედების ეტაპი და ყველზე მნიშვნელოვანი გახდება სწორედ ეს ქარტია. რაც დრო გადის, კიდევ უფრო გამოჩნდება მისი მნიშვნელობა. სწორად გათვალა და სწორად დაგეგმა პრეზიდენტმა, ეს არ არის მხოლოდ დოკუმენტი, ეს არის ჩვენი ხვალინდელი დღე – რა უნდა გავაკეთოთ ხვალ ეს აქ წერია, რა სჭირდება ქვეყანას, რომ იყოს სამართლიანი გარემო,  რომ იყოს ადამიანის უფლებები დაცული და აღარ გვქონდეს ჩვენ იმის შიში, რომ დავბრუნდებით საბჭოურ წარსულში – ეს არის ქართული ქარტია”,  – განაცხადა ეკა ბესელიამ.
საქართველოს პრეზიდენტმა 23 სექტემბერს  გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა,  რომ ტექნიკური მთავრობა უნდა შეიქმნას პოლიტიკურ პარტიებთან კონსულტაციებით, მაგრამ არა მათ მიერ დანიშნული პოლიტიკოსებისგან. “ასევე, ევროპული გამოცდილება არჩევნებს, რომ კრიზისის დროს და მოკლე ვადით საჭიროა, ხელისუფლებაში მოვიდნენ ადამიანები, რომლებიც არიან პროფესიონალები და ყველას მიერ აღიარებულები, რომელთაც მონაწილეობა არ აქვთ მიღებული პოლიტიკურ  ბრძოლებში”, – აღნიშნა ზურაბიშვილმა.

Eka Beselia, leader of the For Justice opposition party, announced that the President of Georgia, Salome Zurabishvili has taken responsibility for initiating negotiations with the European Union and will carry out this mandate. Speaking on the importance of a newly introduced charter, Beselia emphasized that it is more than just a document—it represents the country’s future.
“The President is taking responsibility to open up the space for negotiations with the European Union and assume this mandate. As for the charter, its implementation phase begins on October 26, and it will become the most important guiding principle for the nation,” Beselia stated.
She added that the significance of the charter will only grow with time, highlighting the President’s foresight in planning it as a roadmap for Georgia’s future.
In a briefing on September 23, the Georgian President called for the formation of a technical government through consultations with political parties, but with non-political appointees. She also pointed to the European model, where, during crises, elections can bring to power professionals widely recognized and unaligned with political conflicts.