ეკა გიგაური – მოვუწოდებთ საგამოძიებო ორგანოებს, რომ გამოიძიონ ეს ფაქტები
მოვუწოდებთ საგამოძიებო ორგანოებს, რომ გამოიძიონ ეს ფაქტები. ვხედავთ, რომ არაეფექტურები არიან საგამოძიებო ორგანოების წარმომადგენლები, ისევე როგორც, სხვა ინსტიტუტების წარმომადგენლები, – ამის შესახებ “საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს” დირექტორმა ეკა გიგაურმა განაცხადა.
მისივე თქმით, საქართველოში სხვადასხვა სფეროს ინსტიტუტები ივანიშვილს და მის პარტიას აქვს მითვისებული.
“მოვუწოდებთ საგამოძიებო ორგანოებს, რომ გამოიძიონ ეს ფაქტები. ვხედავთ, რომ არაეფექტურები არიან საგამოძიებო ორგანოების წარმომადგენლები, ისევე როგორც, სხვა ინსტიტუტების წარმომადგენლები.
ჩვენ ვსაუბრობთ იმაზე, რომ ინსტიტუტები არის მიტაცებული ერთი პარტიის და ბიძინა ივანიშვილის მიერ, მაგრამ, მიუხედავად ამისა, ასევე ჩვენ ვაკვირდებით ჩვენს მოქალაქეებს. ისინი არიან მოტივირებული არჩევნებში მონაწილეობისთვის და მე ვფიქრობ, რომ ამ აგრესიულ კამპანიას პოლიტიკური პარტიებისა თუ არასამთავრობო ორგანიზაციების წინააღმდეგ, არანაირი ეფექტი არ აქვს”, – განაცხადა ეკა გიგაურმა.
“ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობის” ვარკეთილის ოფისი დაარბიეს. კოალიციის წევრების განცხადებით, ოფისში ჩამსხვრეულია შუშები, ოთახში კი საღებავებით სავსე ბოთლები შეაგდეს.

The director of Transparency International Georgia, Eka Gigauri, on Monday called for an investigation following a vandalism incident at the Varketili office of the opposition Unity National Movement party.
Gigauri accused representatives of investigative bodies and other institutions of ineffectiveness, alleging that Bidzina Ivanishvili, the Honorary Chair and the founder of the ruling Georgian Dream party and the current state administration “under his influence” had taken control of various state institutions in Georgia.
Unidentified individuals have shattered the windows of the UNM office and bottles filled with paint were thrown into the premises. The incident has raised concerns about the safety of political parties and the overall state of democracy in the country ahead of the October 26 general elections.
“We call upon the investigative authorities to investigate these facts. We see that representatives of investigative bodies are ineffective, as well as representatives of other institutions,” Gigauri claimed. She highlighted the situation reflected a “broader problem of institutional abuse and the hijacking of state bodies by the ruling party”.