ეკა გიგაური – ცხადია, ხედავენ, რომ ასეთი მკაცრი ღონისძიებების ჩატარება არის მნიშვნელოვანი
ის ფაქტი, რომ ეს აქტი განიხილება, მიუთითებს იმაზე, რომ საქართველოს აქვს ყურადღება და რა თქმა უნდა, ეს უნდა იყოს დამაფიქრებელი მმართველი პარტიისთვის, – ამის შესახებ “საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ აღმასრულებელმა დირექტორმა ეკა გიგაურმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ამ აქტში საუბარია იმ პირების სანქცირებაზე, რომლებიც საქართველოს დემოკრატიას ძირს უთხრიან.
“წლები ქართველ ხალხს, საქართველოში დემოკრატიის მხარდამჭერ ჯგუფებს ყოველთვის ჰქონდა ორპარტიული მხარდაჭერა და ეს უნდა გვახსოვდეს.
ცხადია, ის რომ აქ საუბარი არის კონკრეტული პირების დასანქცირებაზე, იმ ადამიანებზე, რომლებიც ძირს უთხრიან საქართველოს ევროპულ მომავალს და დემოკრატიას, ეს მიუთითებს, რომ ძალიან სერიოზულად უყურებენ საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს და ცხადია, ხედავენ, რომ ასეთი მკაცრი ღონისძიებების ჩატარება არის მნიშვნელოვანი.
თვითონ ის ფაქტი, რომ ეს აქტი განიხილება, მიუთითებს იმაზე, რომ საქართველოს აქვს ყურადღება და  რა თქმა უნდა, ეს უნდა იყოს დამაფიქრებელი მმართველი პარტიისთვის”,  – განაცხადა ეკა გიგაურმა.
ვაშინგტონში მომუშავე ჟურნალისტის  ალექს რაუფოღლუს ცნობით, MEGOBARI ACT-ის სენატში დარეგისტრირებულ ვერსიას საგარეო ურთიერთობის კომიტეტი მომდევნო კვირის დასაწყისში განიხილავს.

Eka Gigauri, Executive Director of Transparency International Georgia, on Friday said that a proposed US bill targeting individuals accused of undermining Georgia’s democracy should serve as a wake-up call for the country’s ruling party.
Her remarks come as the US Senate prepares to review the MEGOBARI Act, a bill that could impose sanctions on those seen as obstructing Georgia’s democratic progress and European integration.
“The very fact that this act is being considered indicates that Georgia is paying attention, and, of course, this should be a thought-provoking move for the ruling party,” Gigauri said.
She emphasized that bipartisan support for democracy in Georgia has long existed in Washington and that the introduction of targeted sanctions “signals growing international concern over the country’s political direction”.
“Obviously, the fact that we are talking about sanctioning specific individuals – people who undermine Georgia’s European future and democracy – indicates that they see taking such tough measures as important,” she added.
The MEGOBARI Act is expected to be considered by the US Senate Foreign Relations Committee early next week, according to Washington-based journalist Alex Raufoglou.