"ეს ჩვენი ისტორიის ერთ-ერთი ურთულესი მომენტია" - სამშვიდობო გეგმასთან დაკავშირებით ზელენსკიმ უკრაინელებს მიმართა
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ამერიკის შეერთებული შტატების სამშვიდობო გეგმასთან დაკავშირებით უკრაინელებს მიმართა.
მისი თქმით, ქვეყანა ახლა ძალიან რთული არჩევანის წინაშე დგას.
"ეს ჩვენი ისტორიის ერთ-ერთი ურთულესი მომენტია. უკრაინაზე ზეწოლა ახლა ერთ-ერთი უმძიმესია. უკრაინა ახლა შეიძლება ძალიან რთული არჩევანის წინაშე აღმოჩნდეს. ან ღირსების დაკარგვა, ან მთავარი პარტნიორის დაკარგვის რისკი.  ან რთული 28 პუნქტი, ან უკიდურესად რთული ზამთარი – ყველაზე რთული დღემდე და შემდგომი რისკები. ცხოვრება თავისუფლების, ღირსების, სამართლიანობის გარეშე და რომ ჩვენ ვენდოთ მათ, ვინც უკვე ორჯერ დაგვესხა თავს“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
ზელენსკის თქმით, მან ამ ყველაფერს უპასუხა 2019 წლის 20 მაისს, უკრაინისადმი ერთგულების ფიცის დროს, როცა პირობა დადო, რომ დაიცავდა უკრაინას, მის სუვერენიტეტის და დამოუკიდებლობას, მოქალაქეების უფლებებს და თავისუფლებებს.
"და ყოველდღე, ყოველ სიტყვაში, მე ამ ფიცის ერთგული ვრჩები. მე არასდროს ვღალატობ მას. უკრაინის ეროვნული ინტერესები უნდა იყოს გათვალისწინებული. ჩვენ არ ვაკეთებთ ხმამაღალ განცხადებებს. ჩვენ მშვიდად ვიმუშავებთ ამერიკასთან და ყველა ჩვენს პარტნიორთან. მე წარმოვადგენ არგუმენტებს, დავარწმუნებ, შევთავაზებ ალტერნატივებს, მაგრამ ჩვენ ნამდვილად არ მივცემთ მტერს რაიმე საფუძველს იმის სათქმელად, რომ უკრაინას არ სურს მშვიდობა, ის არღვევს პროცესს და, რომ უკრაინა არ არის მზად დიპლომატიისთვის“, – განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
როგორც ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ის ყველაფერს გააკეთებს იმისთვის, რომ ომი დასრულდეს. მან გაიხსენა, რომ უკრაინა ამჟამად არის "ერთადერთი ფარი", რომელიც ყოფს კომფორტულ ევროპულ ცხოვრებას რუსი დიქტატორის ვლადიმერ პუტინის გეგმებისგან.
"უკრაინამ არ უნდა განიცადოს 24 თებერვლის დეჟავიუ, როდესაც თავს მარტოდ ვგრძნობდით. როდესაც ვერავინ შეაჩერებდა რუსეთს, გარდა ჩვენი გმირი ხალხისა, რომელიც კედელივით იდგა პუტინის არმიის წინააღმდეგ“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, მთელ მსოფლიოს უნდა ესმოდეს, რომ უკრაინელები, უპირველეს ყოვლისა, ის ხალხია, რომლებიც აკავებენ მსოფლიოს ერთ-ერთ უდიდეს არმიას სრულმასშტაბიანი ომის თითქმის ოთხი წლის განმავლობაში.
„ჩვენ რამდენიმე ათასი კილომეტრის სიგრძის ფრონტის ხაზს ვაკონტროლებთ და ყოველ ღამე ჩვენი ხალხი იტანს დაბომბვას, სარაკეტო თავდასხმებს, ბალისტიკური რაკეტების დარტყმებს და შაჰიდის თავდასხმებს. ჩვენი ხალხი ყოველდღე კარგავს საყვარელ ადამიანებს და ჩვენს ხალხს ძალიან სურს ომის დასრულება“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
ზელენსკიმ მოუწოდა, გაიხსენონ ომის პირველი დღე, როდესაც მოქალაქეთა უმრავლესობამ უკრაინა აირჩია.
"მტერმა ვერ დაინახა ჩვენი ზურგი. მან დაინახა ჩვენი თვალები, სავსე მზადყოფნით, ებრძოლათ იმისთვის, რაც ჩვენია. ეს არის ღირსება. ეს არის თავისუფლება. და ეს ნამდვილად ყველაზე საშინელი რამ არის, რაც შეიძლება დაემართოს რუსეთს - უკრაინელების ერთიანობის დანახვა“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
შეერთებული შტატების ახალი სამშვიდობო გეგმა 28 პუნქტისგან შედგება. ის ითვალისწინებს დონბასის ტერიტორიის ნაწილის რუსეთს გადაცემას უკრაინისა და ევროკავშირის უსაფრთხოების გრძელვადიანი გარანტიების სანაცვლოდ, არმიის რაოდენობის შემცირებას, შორ მანძილზე მოქმედ იარაღზე უარი და სხვა.
გეგმას უკრაინის და აშშ-ის პრეზიდენტები მომავალ კვირას განიხილავენ.
Reuters წყაროებზე დაყრდნობით წერს, რომ შეერთებული შტატები დაემუქრა უკრაინას იარაღის მიწოდების შეწყვეტით და დაზვერვის გაზიარებით, რათა აიძულოს იგი ხელი მოაწეროს სამშვიდობო შეთანხმებას 27 ნოემბრამდე.

Zelenskyy says Ukraine facing one of ‘one of most difficult moments in its history' amid US peace plan pressure
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Friday addressed the nation regarding a new US-proposed peace plan, saying the country was facing “one of the most difficult moments in its history”
“Pressure on Ukraine is now at one of its highest levels. We may face a very difficult choice - either lose our dignity or risk losing our main partner. Either accept a difficult 28-point plan or face an extremely harsh winter ahead,” Zelenskyy said, adding that Ukraine could not “live without freedom, dignity and justice, nor trust those who have attacked us twice”.
Zelenskyy highlighted that he remained committed to the oath he took upon assuming office in May 2019 to protect Ukraine’s sovereignty, independence and rights of its citizens. He said Ukraine would work constructively with the United States and other partners, offering arguments and alternatives without giving Russia grounds to claim Kyiv was rejecting peace.
“I will do everything to ensure the war ends. Ukraine today is the only shield separating a comfortable European life from Putin’s ambitions,” he said, adding that Ukraine must not relive the loneliness of February 24, 2022, when the nation felt it stood alone against Russia’s full-scale invasion.
The President said Ukraine continued to hold back one of the world’s largest armies along a front line stretching thousands of kilometers, facing nightly missile, drone and ballistic strikes. He stressed that Ukrainians overwhelmingly chose to defend the country on the first day of the invasion, demonstrating unity and resolve.
The reported US peace plan consists of 28 points, including transferring part of the Donbas territory to Russia in exchange for long-term security guarantees for Ukraine and the EU, reducing Ukraine’s military size and relinquishing long-range strike capabilities. The plan is expected to be discussed between Ukrainian and US presidents next week.
US media reports, citing sources, say Washington has threatened to halt weapons supplies and intelligence sharing if Kyiv refuses to sign an agreement by November 27.