"ეს იყო მასობრივი ტერორი და ჩვენ ამას აღარ მოვითმენთ" - ტრამპი ირანში მასშტაბური სამხედრო ოპერაციის მიზნებს განმარტავს
შეერთებულმა შტატებმა ირანში სამხედრო კამპანია დაიწყო მოქმედი რეჟიმის მიერ წარმოქმნილი საფრთხეების აღმოსაფხვრელად. ოპერაციის ძირითადი მიზანი ამერიკელი ხალხისა და მოკავშირეების დაცვაა, - ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი სოციალურ ქსელში წერს.
მისი თქმით,  კამპანიის დაწყების გადაწყვეტილება ირანის რეჟიმის მიერ წარმოქმნილი "გარდაუვალი საფრთხეების“ აღმოფხვრის აუცილებლობით იყო განპირობებული. ტრამპმა ქვეყნის ხელმძღვანელობას "სასტიკი ადამიანების ჯგუფი“ უწოდა, რომელთა საქმიანობა პირდაპირ საფრთხეს უქმნის შეერთებულ შტატებს, მის ჯარებს და მოკავშირეებს.
"მათი მუქარის შემცველი საქმიანობა პირდაპირ საფრთხეს უქმნის შეერთებულ შტატებს, ჩვენს ჯარებს, ჩვენს ბაზებს საზღვარგარეთ და ჩვენს მოკავშირეებს მთელ მსოფლიოში“, - განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.
ტრამპმა აღნიშნა, რომ 47 წლის განმავლობაში ირანის რეჟიმი ირანის რეჟიმი სკანდირებდა "სიკვდილი ამერიკას" და მასობრივი მკვლელობების კამპანიას ახორციელებდა. მისი თქმით, თეირანი რეგულარულად ესხმოდა თავს ამერიკელ ჯარისკაცებს და უდანაშაულო ადამიანებს მრავალ ქვეყანაში.
"ეს იყო მასობრივი ტერორი და ჩვენ ამას აღარ მოვითმენთ", - აღნიშნა ამერიკის პრეზიდენტმა.
ამასთან, დონალდ ტრამპმა აღნიშნა, რომ სამხედრო ოპერაციის მიზანი ირანის ბირთვული პროგრამების განადგურებაა.
"ამ ტერორისტულ რეჟიმს ბირთვული იარაღი არასდროს ექნება. კიდევ ერთხელ ვამბობ: მათ ბირთვული იარაღი არასდროს ექნებათ,“ – აღნიშნა ტრამპმა.
მან ასევე გაიხსენა, რომ ირანის მთავრობა ათწლეულების განმავლობაში იყენებდა მტრულ რიტორიკას ვაშინგტონის წინააღმდეგ, რამაც საბოლოოდ გამოიწვია ამჟამინდელი სამხედრო რეაგირება.
"ჩვენი მიზანია დავიცვათ ამერიკელი ხალხი ირანის რეჟიმის, ძალიან სასტიკი, საშინელი ადამიანების ჯგუფის მიერ წარმოქმნილი უშუალო საფრთხეების აღმოფხვრით“, - განაცხადა ტრამპმა.
გარდა ამისა, ტრამპმა მოუწოდა ირანელ ხალხს, ოპერაციის დასრულების შემდეგ ძალაუფლება საკუთარ ხელში აიღონ.
"ეს, ალბათ, თქვენი ერთადერთი შანსი იქნება თაობების განმავლობაში. წლების განმავლობაში თქვენ ამერიკას დახმარებას სთხოვდით, მაგრამ არასდროს მიგიღიათ“, - განაცხადა ამერიკელმა ლიდერმა ირანელების მიმართვისას.
ვაშინგტონსა და თეირანს შორის ურთიერთობები დიდი ხანია დაძაბულია ირანის ბირთვული პროგრამისა და ახლო აღმოსავლეთში რადიკალური დაჯგუფებების მხარდაჭერის გამო. აშშ-მა ადრე არაერთხელ დააწესა მკაცრი ეკონომიკური სანქციები ირანის წინააღმდეგ, რათა შეეზღუდა მისი გავლენა რეგიონში.
28 თებერვლის დილით, ისრაელმა ირანზე პრევენციული დარტყმა განახორციელა. მოგვიანებით გაირკვა, რომ ირანზე თავდასხმა ისრაელსა და შეერთებულ შტატებს შორის ერთობლივი ოპერაცია იყო.

“This terrorist regime will never have a nuclear weapon. I repeat: they will never have a nuclear weapon,” Trump said
US President Donald Trump has announced that the United States has launched a military campaign against Iran, citing the need to eliminate what he described as imminent threats posed by the country’s ruling regime.
In a statement posted on social media on Saturday, Trump said the primary objective of the operation is to protect the American people and US allies.
He claimed the decision to begin the campaign was driven by what he called the necessity of neutralizing “inevitable threats” originating from Iran’s leadership.
Trump described the country’s authorities as a “brutal group of individuals” whose actions, he said, directly endanger the United States, American troops, overseas bases and allied nations.
“Their threatening activities directly endanger the United States, our troops, our bases abroad and our allies around the world,” Trump wrote.
The US president accused Tehran of decades of hostile rhetoric and violence, claiming that for 47 years Iran’s leadership had promoted anti-American slogans and engaged in what he characterized as a campaign of terror.
He alleged that Iran had repeatedly targeted American service members and civilians in various countries.
“This has been mass terror, and we will not tolerate it any longer,” he stated.
Trump also said that a central goal of the military operation was the destruction of Iran’s nuclear program.
“This terrorist regime will never have a nuclear weapon. I repeat: they will never have a nuclear weapon,” he said.
In addition, the president called on the Iranian people to assume control of their country’s future following the operation.
“This may be your only chance for generations. For years you have asked America for help, and you have never received it,” Trump said, addressing the Iranian public.