ესპანეთის სამეფოში, სლოვენიის რესპუბლიკასა და წმინდა საყდართან საქართველოს ახალი ელჩები ჰყავს, – ინფორმაციას საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
“ესპანეთის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად ალექსანდრე ჭკუასელი დაინიშნა.
იგი 2003 წლიდან საგარეო უწყებაში და საქართველოს დიპლომატიურ მისიებში სხვადასხვა პოზიციას იკავებდა. ალექსანდრე ჭკუასელი იყო ქალაქ ბარსელონაში საქართველოს გენერალური კონსული. მას მინიჭებული აქვს საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანის დიპლომატიური რანგი.
სლოვენიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის პოსტზე კონსტანტინე სურგულაძე დაინიშნა.
კონსტანტინე სურგულაძე საგარეო უწყებაში 1997 წლიდან მუშაობს. სხვადასხვა დროს იყო ნიდერლანდების სამეფოსა და იტალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი. იგი ასევე გახლდათ საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი დიასპორის საკითხებში. მინიჭებული აქვს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის დიპლომატიური რანგი.
წმინდა საყდართან საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დავით მექვაბიშვილი დაინიშნა.
იგი სხვადასხვა დროს მუშაობდა საგარეო საქმეთა სამინისტროში, საქართველოში იერუსალიმის, როდოსისა და მალტის წმინდა იოანეს სახელობის სამხედრო სუვერენული ორდენის საელჩოში, ასევე იყო ააიპ კარდინალ პიო ლაგის ფონდის დირექტორი, მინიჭებული აქვს მალტის ორდენის ღირსების ორდენის კავალერის ჯილდო“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgia appoints new ambassadors to Spain, Slovenia, and Vatican
On April 3, Georgia appointed new ambassadors to Spain, Slovenia, and the Vatican, according to the Ministry of Foreign Affairs.
Aleksandre Chkuaseli has been named Georgia’s Ambassador to Spain. A career diplomat, Chkuaseli has worked at the Foreign Ministry since 2003. Most recently, he served as Consul General in Barcelona and previously led the Press and Information Department.
Konstantine Surguladze has been appointed Ambassador to Slovenia. With a diplomatic career spanning nearly three decades, he has previously served as Ambassador to the Netherlands and Italy, with additional accreditation to San Marino, Malta, and UN agencies in Rome. Surguladze also held the position of Georgia’s State Minister for Diaspora Affairs in 2012.
Davit Mekvabishvili will represent Georgia as Ambassador to the Holy See. His experience includes work with the Sovereign Military Order of Malta in Georgia and leadership roles in international foundations. He has been honored as a Knight of the Order of Malta.