ესტონეთში მცხოვრებმა ქართველებმა “ადამიანთა ჯაჭვი საქართველოსთვის” გამართეს
ესტონეთში მცხოვრებმა ქართველმა მოქალაქეებმა ტალინის თავისუფლების მოედანზე აქცია – “ადამიანთა ჯაჭვი საქართველოსთვის” გამართეს.
დემონსტრაციის საშუალებით ესტონეთში მცხოვრებმა საქართველოს მოქალაქეებმა სოლიდარობა გამოუცხადეს 28 დეკემბერს, 15:00 საათზე საქართველოში, თბილისსა და სხვადასხვა ქალაქსა ჩატარებულ მასშტაბურ დემონსტრაციას “ერთობის ჯაჭვს საქართველოსთვის”.
ტალინის აქციის მონაწილეებმა ხმამაღლა დააფიქსირეს მთავარი მოთხოვნები, რომლებიც საქართველოს პროტესტის მონაწილეებს აქვთ:
• მიხეილ ყაველაშვილი არ არის ლეგიტიმური პრეზიდენტი და უნდა გადადგეს.
• ყველა პოლიტიკური პატიმარი უნდა გათავისუფლდეს.
• უნდა დაინიშნოს ახალი საპარლამენტო არჩევნები.
დემონსტრაციის ორგანიზატორმა და აქტივისტმა მარიამ ნოზაძემ, აღნიშნა, რომ ღონისძიების მიზანი იყო ცნობიერების ამაღლება საქართველოში არსებულ კრიტიკულ პოლიტიკურ მდგომარეობაზე, სოლიდარობის გამოხატვა დემოკრატიული ღირებულებებისთვის მებრძოლების მიმართ საქართველოში და ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებისადმი საერთო ღირებულებებისთვის მხარდაჭერის გამოცხადება.
“ჩვენ სრულად ვიზიარებთ საქართველოში მიმდინარე პროტესტის მოთხოვნებს – ახალი საპარლამენტო არჩევნების დანიშვნას, პოლიტიკური პატიმრების გათავისუფლებას და ბიძინა ივანიშვილისა და ქართული ოცნების მაღალჩინოსნების სანქცირებას. ეს არ არის პოლიტიკური ან პროპაგანდისტული პროტესტი, არამედ ეს არის სახალხო პროტესტი და ხალხის ნება ყოველდღიურად ჩანს საქართველოს ქუჩებში“, – განაცხადა ნოზაძემ და დასძინა, რომ პროტესტი გაგრძელდება, სანამ ხალხის მოთხოვნები არ დაკმაყოფილდება.
მასობრივი საპროტესტო აქციები საქართველოში ზუსტად ერთი თვის წინ დაიწყო, მას შემდეგ, რაც პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ მთავრობა ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებებს 2028 წლამდე აჩერებს. საზოგადოების დიდი ნაწილის გარდა, აღნიშნული გადაწყვეტილებას მწვავედ აკრიტიკებს საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი, ოპოზიციური პარტიები და საერთაშორისო პარტნიორები ევროკავშირიდან და აშშ-დან.

Georgians living in Estonia hold “Human Chain for Georgia” demonstration
Georgians residing in Estonia organized a demonstration titled “A Human Chain for Georgia” on Saturday at Tallinn’s Freedom Square.
The event expressed solidarity with the “Unity Chain for Georgia” protest held in multiple cities and towns across Georgia on December 28 at 15:00 (Tbilisi time).
Participants of the Tallinn demonstration voiced the main demands of protesters in Georgia:
• Mikheil Kavelashvili is not a legitimate president and must resign.
• All political prisoners must be released.
• New parliamentary elections must be held.
Mariam Nozadze, an activist and organizer of the demonstration, emphasized the significance of raising awareness about the dire political situation in Georgia. She highlighted the importance of solidarity with those fighting for democratic values and reaffirmed a shared commitment to human rights and freedom.
“We fully support the demands of the protests in Georgia – the call for new parliamentary elections, the release of political prisoners, and the imposition of sanctions on Ivanishvili and senior officials of Georgian Dream. This is not a politically or propagandistically driven protest but rather a people’s protest, and the will of the people is evident on the streets every day in Georgia,” Nozadze stated. She added that the protests will continue until these demands are met.
The protests in Georgia began one month ago after Prime Minister Irakli Kobakhidze announced that the government would halt EU accession negotiation talks until 2028. This decision was widely condemned by the majority of Georgians, President Salome Zourabichvili, opposition parties, and Georgia’s international partners in the EU and the US.