ევროკავშირის საბჭომ რუსეთის წინააღმდეგ შემზღუდავი ზომების 21-ე პაკეტი დაამტკიცა, რომელშიც საქართველოში რეგისტრირებული კრიპტოპლატფორმები და ყულევში მდებარე ნავთობგადასამუშავებელი ქარხანა მოხვდა.
პაკეტი მოიცავს მკაცრ ეკონომიკურ სანქციებს იმ სექტორების წინააღმდეგ, რომლებსაც ყველაზე დიდ გავლენა აქვთ რუსეთის ეკონომიკაზე და მის შესაძლებლობაზე, გააგრძელოს ომი უკრაინის წინააღმდეგ.
როგორც პრესრელიზში აღნიშნულია, ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ეს არის ყველაზე მასშტაბური ინდივიდუალური სანქციების პაკეტი – სულ 218 პირისა და ორგანიზაციის წინააღმდეგ, მათ შორის 48 ფიზიკური პირისა და 170 იურიდიული პირის.
ევროკავშირის განცხადებით, ახალი პაკეტის მიზანია რუსეთის ეკონომიკისა და სამხედრო მანქანის შემდგომი დასუსტება. გადაწყვეტილება მიღებულია რუსეთის მიერ ბოლოს განხორციელებული სასტიკი სამხედრო დარტყმების შემდეგ, რომლებიც მიზანმიმართულად შეეხო სამოქალაქო ინფრასტრუქტურას, მათ შორის, ენერგეტიკულ, წყალმომარაგებისა და ჯანდაცვის ობიექტებს, კულტურულ და რელიგიურ ადგილებს, რამაც მძიმე შედეგები გამოიწვია მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის.
ევროკავშირი აცხადებს, რომ გააგრძელებს რუსეთის მიმართ ზეწოლის შენარჩუნებას და გაზრდას, რათა მოსკოვმა შეწყვიტოს აგრესიული ომი და დაიწყოს რეალური მოლაპარაკებები სამართლიანი და ხანგრძლივი მშვიდობის მისაღწევად.
აქტივების გაყინვა და ფინანსური რესურსების მიწოდების აკრძალვა შეეხება 94 ბანკსა და მსხვილი ფინანსური ინსტიტუტს, ასევე რუსეთის საბანკო სექტორის ერთ-ერთი მნიშვნელოვან ფიგურას; ასევე გაფართოვდა ტრანზაქციების აკრძალვა დამატებით 33 რუსულ საკრედიტო და ფინანსურ ორგანიზაციისთვის.
ევროკავშირმა სანქციები დაუწესა ერთ ყირგიზულ ბანკს, რომელიც დაკავშირებულია რუსეთის ფინანსური შეტყობინებების სისტემასთან, ასევე სამ სხვა უცხოურ ბანკს, რომლებიც სანქციების გვერდის ავლაში მონაწილეობდნენ. ევროკავშირი ასევე აფართოებს ტრანზაქციების აკრძალვას 14 კრიპტოვალუტასთან დაკავშირებულ პლატფორმის წინააღმდეგ, რომლებიც საქართველოში, პანამაში, არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში, მარშალის კუნძულებზე, ყირგიზეთსა და ბელარუსში არიან დაფუძნებული. ამასთან, ევროკავშირს შემოაქვს შესაძლებლობა, სრულად აკრძალოს მესამე ქვეყნების კრიპტოაქტივებთან დაკავშირებული სერვისები, თუ ისინი რუსეთის მიერ სანქციების გვერდის ასავლელად გამოიყენება.
ენერგეტიკის სფეროში ევროკავშირმა დროებით შეაჩერა ნავთობის ფასის ზედა ზღვრის ავტომატური კორექტირების მექანიზმი 2027 წლის 15 ივლისამდე, რათა რუსეთის ნავთობიდან მიღებული შემოსავლები შეზღუდული დარჩეს. ევროკავშირი ასევე აგრძელებს ბრძოლას რუსეთის „ჩრდილოვანი ფლოტის“ წინააღმდეგ და სანქციების სიაში ამატებს კიდევ 41 გემს (მანამდე სანქცირებული იყო 632). ეს ზომები ეხება გემებს, რომლებიც მონაწილეობენ ნავთობის ფასის შეზღუდვის მექანიზმის გვერდის ავლაში, ეხმარებიან რუსეთის ენერგეტიკულ სექტორს ან გადააქვთ სამხედრო ტექნიკა და უკრაინიდან მოპარული მარცვლეული.
სანქციების ფარგლებში ფარგლებში ევროკავშირმა დააწესა ტრანზაქციების აკრძალვა საქართველოში, ყულევში მდებარე ნავთობგადასამუშავებელ საწარმოზე, რომელიც რუსული ნავთობით ვაჭრობს და ამუშავებს. აკრძალვა ძალაში ექვსი თვის შემდეგ შევა. ასევე სანქციების სიაში დაემატა ნავთობით მოვაჭრე ხუთი კომპანია, რომლებიც ცდილობდნენ რუსეთის ნედლი ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების შესყიდვის აკრძალვის გვერდის ავლას.

The Council of the European Union has adopted its 21st package of sanctions against Russia, which includes measures targeting several Georgia-registered cryptocurrency platforms and the Kulevi oil refinery on Georgia’s Black Sea coast.
According to the EU, the package introduces stricter economic sanctions against sectors considered critical to Russia's economy and its ability to continue the war in Ukraine.
The measures include sanctions against 218 individuals and entities - comprising 48 individuals and 170 legal entities - making it the largest package of individual listings adopted by the EU in the past four years.
As part of the new measures, the EU has expanded restrictions on cryptocurrency-related services, imposing sanctions on 14 crypto platforms based in Georgia, Panama, the United Arab Emirates, the Marshall Islands, Kyrgyzstan and Belarus, which it says have been involved in helping Russia circumvent sanctions. The package also gives the EU the authority to impose a full ban on crypto-asset services provided by third-country operators if they are used to evade sanctions.
The sanctions also include a transaction ban targeting the Kulevi oil refinery in Georgia, which the EU says trades in and processes Russian oil. The restriction will take effect six months after its adoption.
In addition, the package freezes assets and bans the provision of financial resources to 94 banks and major financial institutions, expands transaction restrictions to 33 additional Russian credit and financial organisations, and sanctions one Kyrgyz bank linked to Russia’s financial messaging system, along with three other foreign banks accused of facilitating sanctions evasion.
The EU also announced additional measures targeting Russia's so-called “shadow fleet”, adding 41 vessels to its sanctions list, and extended restrictions on companies involved in circumventing bans on Russian crude oil and petroleum products.
According to the EU, the latest sanctions are intended to further weaken Russia's economy and military capabilities following recent Russian strikes on civilian infrastructure in Ukraine, and to maintain pressure on Moscow to end its war and engage in negotiations towards a just and lasting peace.