ევროკავშირმა რუსული აქტივების უვადოდ გაყინვის გადაწყვეტილება მიიღო
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის კაია კალასის განცხადებით, ევროკავშირმა რუსული აქტივების უვადოდ გაყინვის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო.
გადაწყვეტილების მიხედვით, 210 მილიარდ ევრომდე არსებული რუსული აქტივები დარჩება ევროკავშირის ტერიტორიაზე, ვიდრე რუსეთი სრულად არ გადაიხდის რეპარაციებს უკრაინისთვის მიყენებული ზიანისთვის.
"ჩვენ განვაგრძობთ რუსეთზე ზეწოლის გაზრდას, ვიდრე ისინი სერიოზულად არ მოეკიდებიან მოლაპარაკებებს“, – წერს კალასი სოციალურ ქსელში.
ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის ხელმძღვანელი აღნიშნავს, რომ მომავალ კვირას ჩანიშნული ევროპული საბჭოს სხდომა იქნება გადამწყვეტი უკრაინის ფინანსური საჭიროებების უზრუნველსაყოფად მომდევნო წლების განმავლობაში.

The European Union has decided to freeze Russian assets indefinitely, EU High Representative Kaja Kallas announced on Friday.
Under the decision, up to €210 billion in Russian state assets will remain immobilised within EU jurisdictions until Russia fully compensates Ukraine for the damage caused by its invasion.
“We will continue increasing pressure on Russia until it takes negotiations seriously,” Kallas wrote on social media.
According to the EU’s top diplomat, the upcoming European Council session scheduled for next week will be “crucial” for securing Ukraine’s long-term financial needs.