ევროკომისია – არჩევნების შემსწავლელი მისია საქართველოში უახლოეს კვირებში ჩამოვა
ევროკომისიის სპიკერის პიტერ სტანოს განცხადებით, საქართველოში 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების დარღვევების შესწავლის მიზნით ტექნიკური მისია უახლოეს კვირებში ჩამოვა.
“საამისოდ მზადება მიმდინარეობს. მისიის შესახებ უფრო მეტი დეტალი შესაფერის დროს გახდება ცნობილი”, – უპასუხა პიტერ სტანომ წერილობით “რადიო თავისუფლებას”.
საქართველოში ტექნიკური მისიის გამოგზავნის შესახებ 18 ნოემბერს საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა ჯოზეფ ბორელმა განაცხადა. გადაწყვეტილება ევროკავშირის საგარეო მინისტრების შეხვედრაზე მიიღეს.
ჯოზეფ ბორელის თქმით, მისიის მიზანია, გააანალიზოს, თუ რა მოხდა არჩევნებზე.
“ეს იქნება ტექნიკური მისია და ტექნიკური მისიის მიზანი გახლავთ გაანალიზდეს სიტუაცია ადგილზე, რა მოხდა არჩევნებზე და ეს ინფორმაცია უნდა იყოს თანმიმდევრული და არჩევნებს თვითონ პრეზიდენტი აყენებს კითხვის ნიშნის ქვეშ და აპროტესტებს და რა თქმა უნდა, არჩევნების შედეგებმა ძალიან დიდი შეშფოთება წარმოქმნა ევროპაში უკუსვლის გამო. სიტუაცია უნდა შემოწმდეს, გაანალიზდეს და ამაზე იქნება აგებული ტექნიკური მისია”, – განაცხადა ბორელმა.

European Commission: Election investigation mission to arrive in Georgia in coming weeks
The European Commission has announced that a technical mission will visit Georgia in the coming weeks to investigate alleged violations during the October 26 parliamentary elections.
“Preparations are underway. Further details about the mission will be revealed at an appropriate time,” stated Peter Stano, the European Commission’s spokesperson for foreign affairs, in a written response to Radio Free Europe/Radio Liberty.
Additionally, Stano noted that the head of the OSCE/ODIHR election observation mission will present a report to EU member states, evaluating the handling of complaints regarding electoral violations.
The decision to send a technical mission to Georgia was first mentioned on November 18 by Josep Borrell, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy.