განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და თურქეთის ახალგაზრდობის და სპორტის სამინისტროს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
© Ministry of Education, Science and Youth of Georgia Press Office
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და თურქეთის რესპუბლიკის ახალგაზრდობის და სპორტის სამინისტროს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომლის ძირითად მიზანს წარმოადგენს, ახალგაზრდობის სფეროში პარტნიორობის გაძლიერების მიმართულებით ერთობლივი ინიციატივების განხორციელება.
დოკუმენტს ხელი მოაწერეს საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ და თურქეთის რესპუბლიკის ახალგაზრდობის და სპორტის მინისტრმა ოსმან აშქინ ბაქინმა.
გივი მიქანაძის თქმით, ახალი თანამშრომლობა სტრუქტურირებული დიალოგის, ერთობლივი ინიციატივებისა და სტრატეგიული დაგეგმვის გზით, კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია საქართველოსა და თურქეთს შორის მრავალწლიანი პარტნიორობის გაღრმავების კუთხით.
თავის მხრივ, ოსმან აშქინ ბაქინმა ორი ქვეყნის სამინისტროების წარმატებულ პარტნიორობაზე გაამახვილა ყურადღება და ქართულ მხარეს ერთობლივი ახალგაზრდული პროგრამების განვითარების მზაობა დაუდასტურა.
მემორანდუმის ძირითად მიმართულებას წარმოადგენს საქართველოსა და თურქეთის ახალგაზრდებისთვის ერთობლივი პროექტების განხორციელება, მათ შორის, ახალგაზრდული ბანაკების, ფორუმების, კონფერენციების, სემინარების, სასწავლო ვიზიტებისა და სხვა მნიშვნელოვანი აქტივობების ორგანიზება. რაც თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს ახალგაზრდობის განვითარების მიმართულებით ორმხრივი თანამშრომლობის გაძლიერებას.

Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Turkey
A Memorandum of Cooperation has been signed between the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Turkey. The agreement aims to strengthen partnership in the field of youth through the implementation of joint initiatives.
The document was signed by Givi Mikanadze, Minister of Education, Science and Youth of Georgia, and Osman Aşkın Bak, Minister of Youth and Sports of the Republic of Turkey.
According to Minister Mikanadze, the new cooperation marks another step forward in deepening the long-standing partnership between Georgia and Turkey through structured dialogue, joint initiatives, and strategic planning.
For his part, Minister Osman Aşkın Bak highlighted the successful partnership between the two ministries and reaffirmed Turkey’s readiness to further develop joint youth programs with Georgia.
The memorandum outlines key areas of collaboration, including the implementation of joint projects for Georgian and Turkish youth-such as youth camps, forums, conferences, seminars, study visits, and other significant activities. These initiatives are expected to further strengthen bilateral cooperation and contribute to the development of youth in both countries.