გარემოს ეროვნული სააგენტო - ატმოსფერულ ჰაერში მტვრის მყარი ნაწილაკების კლების ტენდენცია ფიქსირდება
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, საქართველოს ტერიტორიაზე ატმოსფერულ ჰაერში მტვრის მყარი ნაწილაკების კლების ტენდენცია ფიქსირდება.
"დღევანდელი მაჩვენებლებით, ატმოსფერულ ჰაერში მტვრის მყარი ნაწილაკების კლების ტენდენცია დაფიქსირდა, რაც მეტეოროლოგიურმა პროცესებმა განაპირობა. პირველ დეკემბერს, დღის მეორე ნახევრიდან დასავლეთ საქართველოს უმეტეს და აღმოსავლეთ საქართველოს ზოგიერთ რაიონში დაფიქსირდა ნალექი -  წვიმის სახით. წვიმასთან ერთად, საქართველოს ტერიტორიაზე ზოგან, მათ შორის დედაქალაქში, დაფიქსირდა დასავლეთის მიმართულების ზომიერი ქარი.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში საქართველოს ზოგიერთ ტერიტორიაზე სამხრეთიდან და სამხრეთ-აღმოსავლეთიდან უდაბნოს მტვრის მასების გავრცელებამ ატმოსფერულ ჰაერში მტვრის მყარი ნაწილაკების კონცენტრაციის მატება განაპირობა.
უდაბნოს მტვრის მასების გავრცელება საქართველოს ტერიტორიაზე წლის განმავლობაში პერიოდულად ფიქსირდება. სიტუაციის გაუმჯობესება დამოკიდებულია შესაბამისი მეტეოროლოგიური პროცესების - წვიმა, თოვლი, ქარი - განვითარებაზე.
საქართველოს ტერიტორიაზე ატმოსფერულ ჰაერში უდაბნოს მტვრის მასების გავრცელებასთან დაკავშირებით ინფორმაციას გარემოს ეროვნული სააგენტო მსოფლიო მეტეოროლოგიური ორგანიზაციის, მტვრის პროგნოსტიკული ცენტრების და ეროვნული ჰიდრომეტეოროლოგიური დეპარტამენტის მონაცემებზე დაყრდნობით ავრცელებს.
ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის უწყვეტ მონიტორინგს გარემოს ეროვნული სააგენტო ავტომატური სადგურების საშუალებით ახორციელებს", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

The transport of desert dust into Georgia occurs periodically throughout the year
The National Environment Agency on Tuesday said atmospheric dust concentrations across Georgia are showing a declining trend.
The agency reported that “as of today, a decrease in solid particulate matter in the air has been observed, driven by recent meteorological processes.” On 1 December, during the second half of the day, rainfall was recorded in most parts of western Georgia and in several areas of eastern Georgia. Alongside the rain, moderate westerly winds were observed in some regions, including the capital.
The agency noted that over the past several days, the spread of desert dust masses from the south and southeast over certain parts of the country had caused an increase in airborne solid particulate concentrations.
The transport of desert dust into Georgia occurs periodically throughout the year. Improvements depend on specific meteorological conditions such as rain, snow, and wind.
Information on the movement of desert dust masses over Georgian territory is provided by the National Environment Agency based on data from the World Meteorological Organization, regional dust forecasting centers, and the National Hydrometeorological Department.