პროკურატურა თედო აბრამოვის უდანაშაულოდ ცნობის გადაწყვეტილებას სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებს
პროკურატურა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებას, რომლითაც განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისათვის ბრალდებული უდანაშაულოდ იქნა ცნობილი, სააპელაციო წესით გაასაჩივრებს.
პროკურატურის ცნობით, სამოტივაციო ნაწილის ჩაბარების შემდეგ უწყება სასამართლოს განაჩენს კანონით დადგენილ ვადაში გაასაჩივრებს.
„სამართალდამცველებმა ბრალდებული 2024 წლის 7 დეკემბერს დააკავეს. მას ბრალდება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე წარედგინა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა უკანონოდ შეიძინა და ინახავდა ნარკოტიკულ საშუალება „მდმა“-ს (3,4 – მეთილენდიოქსიმეტაფეტამინი), წონით 4,41548 გრამს.
სისხლის სამართლის საქმეზე მოპოვებული მტკიცებულებები სრულად იქნა გამოკვლეული თბილისის საქალაქო სასამართლოში. მიუხედავად ამისა, სასამართლომ არ გაიზიარა ბრალდების მხარის მიერ გამოკვლეული მტკიცებულებები, ბრალდებული უდანაშაულოდ ცნო წარდგენილ ბრალდებაში და პატიმრობიდან გაათავისუფლა.
საქართველოს პროკურატურა თბილისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენს სამოტივაციო ნაწილის ჩაბარების შემდეგ კანონით დადგენილ ვადაში თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებს“, – აცხადებენ პროკურატურაში.

Georgian Prosecutor’s Office to appeal acquittal of pro-European activist in drug case
The prosecution maintained that the substance seized from Abramov constituted a “particularly large quantity” of MDMA
Georgia’s Prosecutor General’s Office on Friday announced it would appeal the acquittal of 22-year-old pro-European activist Tedo Abramov, who was recently cleared of charges of possessing a large quantity of MDMA and found innocent earlier during the day.
Abramov was arrested on 7 December 2024 during an anti-government rally against delayed EU interaction, and charged with illegally acquiring and possessing 4.41548 grams of MDMA, an offence that carries a potential sentence of eight to 20 years in prison.
Judge Tamar Mchedlishvili of Tbilisi City Court has found Abramov not guilty, citing procedural gaps in the investigation. The court noted that law enforcement could have conducted video recording and presented neutral witnesses during searches, which would have strengthened the case.
In a statement following his release, Abramov described the experience as harrowing and spoke of the solidarity he witnessed among fellow detainees. “Many innocent people are locked up. First and foremost, this situation must be corrected,” he said. “Thanks to all of you, I am here today.”
Abramov denied the charges throughout the trial, claiming he had never used or possessed illegal drugs and alleged mistreatment by police during his arrest.
The prosecution maintained that the substance seized from Abramov constituted a “particularly large quantity” of MDMA and intended to challenge the court’s decision in the appellate system.