"17 წლის შემდეგაც რუსეთი უარს ამბობს, შეასრულოს ევროკავშირის შუამავლობით დადებული 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება და გაიყვანოს საოკუპაციო ჯარები საქართველოს ტერიტორიიდან"
საგარეო საქმეთა სამინისტრო მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას, შეცვალოს ოკუპირებული ტერიტორიების ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების შესახებ მიღებული უკანონო გადაწყვეტილება, პატივი სცეს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას, შეასრულოს 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებები, გაიყვანოს თავისი ძალები საქართველოს ტერიტორიიდან და ხელი არ შეუშალოს იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკუთარ სახლებში დაბრუნებას, – ამის შესახებ 2008 წლის აგვისტოში რუსეთის მიერ საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებული სამხედრო აგრესიის 17 წლისთავთან დაკავშირებით საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაშია აღნიშნული.
"17 წელი გავიდა რუსეთის მიერ საქართველოს წინააღმდეგ 2008 წლის აგვისტოში განხორციელებული სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესიიდან, რასაც მოჰყვა საქართველოს განუყოფელი რეგიონების – აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის ოკუპაცია.
17 წლის შემდეგაც რუსეთი უარს ამბობს, შეასრულოს ევროკავშირის შუამავლობით დადებული 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება და გაიყვანოს საოკუპაციო ჯარები საქართველოს ტერიტორიიდან; ასევე განაგრძობს საერთაშორისო ნორმების დარღვევით ისეთი ნაბიჯების გადადგმას, რაც ემსახურება საქართველოს განუყოფელი რეგიონების რუსეთის პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, სამხედრო და სოციალურ სისტემებში ინტეგრაციას. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ამ მიზნით ბოლო პერიოდში განხორციელებული არაერთი უკანონო ქმედება.
ამასთან, რუსეთი აბრკოლებს ადგილზე საერთაშორისო ორგანიზაციების შეუზღუდავ წვდომას, უსაფრთხოების საერთაშორისო მექანიზმების განლაგებას და ხელს უშლის იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკუთარ სახლებში დაბრუნებას.
აღნიშნული ქმედებებით რუსეთი არღვევს საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ ნორმებს, რაც დასტურდება სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ 2021-2024 წლებში მიღებული არაერთი გადაწყვეტილებით.
საქართველო განუხრელად ახორციელებს რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პოლიტიკას, რათა უზრუნველყოფილი იქნეს ქვეყნის დეოკუპაცია, მშვიდობიანი გამთლიანება და განვითარება დიპლომატიური და სამართლებრივი ინსტრუმენტების გამოყენებითა და საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო თანამშრომლობით. საქართველოს მთავრობა დგამს ნაბიჯებს საოკუპაციო ხაზით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის შერიგებისა და ნდობის აღდგენის უზრუნველსაყოფად.
საქართველო განაგრძობს კონსტრუქციულ ჩართულობას ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში, რომლის მთავარი მიზანია ევროკავშირის შუამავლობით დადებული 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შესრულება და იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა დაბრუნების საკითხების გადაწყვეტა. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ყოველგვარი წინაპირობების გარეშე აღდგენა და გალსა და ერგნეთში ხსენებული მექანიზმის რეგულარულად, ფუძემდებლური პრინციპების შესაბამისად გამართვა.
საქართველო აფასებს ქვეყნის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი საერთაშორისო თანამეგობრობის ურყევ მხარდაჭერას და მათ ჩართულობას რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაწყვეტის პროცესში.
საგარეო საქმეთა სამინისტრო მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას, შეცვალოს ოკუპირებული ტერიტორიების ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების შესახებ მიღებული უკანონო გადაწყვეტილება, პატივი სცეს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას, შეასრულოს 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებები, გაიყვანოს თავისი ძალები საქართველოს ტერიტორიიდან და ხელი არ შეუშალოს იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკუთარ სახლებში დაბრუნებას.
საგარეო საქმეთა სამინისტრო პატივს მიაგებს 2008 წლის ომში გმირულად დაღუპულ მებრძოლებსა და მშვიდობიან მოქალაქეებს“, – აღნიშნულა განცხადებაში.

Georgia’s foreign office urges Russia to withdraw troops on 17th anniversary of 2008 war
Georgia’s Ministry of Foreign Affairs condemned what it called Russia’s “ongoing occupation” of Abkhazia and the Tskhinvali region (South Ossetia), which broke away following the brief but intense conflict in August 2008
Georgia has reiterated its demand for Russia to withdraw its military forces from Georgian territory and abide by the 2008 ceasefire agreement, as the country marks 17 years since the outbreak of the five-day war between the two nations.
In a statement released on Friday, Georgia’s Ministry of Foreign Affairs condemned what it called Russia’s “ongoing occupation” of Abkhazia and the Tskhinvali region (South Ossetia), which broke away following the brief but intense conflict in August 2008.
“Seventeen years have passed since the full-scale military aggression by Russia against Georgia,” the ministry said. “Russia continues to violate the fundamental norms of international law, refuses to implement the EU-mediated ceasefire agreement of 12 August 2008, and persists in its illegal military presence on Georgian soil.”
The ministry accused Moscow of deepening the integration of the occupied territories into Russia’s political, economic, military, and social systems, describing recent actions as particularly alarming. It also said Russia was obstructing the access of international organisations to the territories and preventing the deployment of international security mechanisms.
“Russia hinders the safe and dignified return of internally displaced persons and refugees to their homes,” the statement added, noting that international judicial bodies such as the International Criminal Court and the European Court of Human Rights had confirmed violations of international law by Russia in rulings issued between 2021 and 2024.
Georgia reaffirmed its commitment to a peaceful resolution of the conflict through diplomatic and legal means and in close cooperation with international partners. The government also pledged to continue its engagement in the Geneva International Discussions – the only diplomatic forum involving both Georgia and Russia since the war – with a focus on full implementation of the ceasefire deal and the return of displaced persons.
Tbilisi emphasised the importance of restoring the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) in the Gali region without preconditions, as well as holding regular IPRM meetings in both Gali and Ergneti.
The statement concluded with an appeal to Russia to reverse its recognition of the occupied regions' so-called independence and respect Georgia’s sovereignty and territorial integrity.
“The Ministry of Foreign Affairs pays tribute to the heroic servicemembers and civilians who lost their lives during the 2008 war,” it said.
The war, which erupted over control of Tskhinvali, resulted in hundreds of deaths and led to the displacement of tens of thousands of people. Russia later recognised Tskhinvali and Abkhazia as independent states - a move condemned by Georgia and most of the international community.