გია ჯაფარიძე - აშშ-ის ტერიტორიაზე რომ უნდა მივიდეს აშშ-ის პრეზიდენტთან რუსეთის პრეზიდენტი, ეს უკვე თავისთავად არის გარკვეული გზავნილი
ომის გაგრძელება ცუდი სცენარია პუტინისთვის. მისი ორ ცეცხლს შორის ყოფნა, მისი ორ ცეცხლს შორის ყოფნა დამატებითი თავის ტკივილია პრეზიდენტი ტრამპისთვის, რადგან აქ, რუსეთისთვის უნდა იპოვო ისეთი გამოსავალი, რომელზეც ის თანახმა იქნება და რომელიც უფრო ნაკლები რისკის მატარებელი შეიძლება იყოს მისთვის, - ამის შესახებ ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა გია ჯაფარიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, შეხვედრის ადგილს დიდი მნიშვნელობა აქვს, რადგან საერთაშორისოდ აღიარებულია, რომ ვლადიმერ პუტინი ძებნილია.
"დიდი ხანია, რუსეთისა და აშშ-ის პრეზიდენტები ერთმანეთს არ შეხვედრიან. როდესაც ასეთი ტიპის შეხვედრა იმართება, რასაკვირველია, ამას ყოველთვის უსწრებს წინ შეხვედრისთვის მოსამზადებელი სამუშაოები. როგორც ჩანს, ეს მოსამზადებელი სამუშაოები დიდი ხანი მიმდინარეობდა, ალბათ, ბოლო იყო პრეზიდენტ ტრამპის წარმომადგენლის ვიზიტი მოსკოვში. შეხვედრის ადგილი ყოველთვის მნიშვნელოვანია და თუ გავითვალისწინებთ, რომ პუტინი საერთაშორისო სასამართლოების მიერ არის საერთაშორისო დამნაშავედაა გამოცხადებული და შეიძლება ჩავთვალოთ, რომ ის არის საერთაშორისო ძებნილი, ალბათ, ბევრი სახელმწიფოს ტერიტორია ამ შეხვედრისთვის ვერ გამოდგებოდა. შერჩეულია აშშ-ის ტერიტორია და სამხედრო ბაზა, რომელიც უფრო მეტ დაცულობასაც უზრუნველყოფს, მაგრამ აშშ-ის ტერიტორიაზე რომ უნდა მივიდეს აშშ-ის პრეზიდენტთან რუსეთის პრეზიდენტი, ეს უკვე თავისთავად არის გარკვეული გზავნილი.
რაც შეეხება სურვილებს - უკრაინის პრეზიდენტის, აშშ-ის პრეზიდენტის და დასავლური სამყაროს სურვილია, რომ ომი სწრაფად შეწყდეს, სულ მცირე, ამ ეტაპზე ცეცხლის შეწყვეტა იქნება მნიშვნელოვანი მიღწევა. მეორე მხარეს არის ომის პარტია, რომელსაც პუტინი წარმოადგენს, მაგრამ უნდა გავითვალისწინოთ, რომ პუტინი ორ ცეცხლს შორისაა, გადაწყვეტილება, რომელიც მან 2022 წლის თებერვალში მიიღო, ეს რუსეთისთვის იყო, პირველ რიგში, ცუდი. რუსეთი ორ ცეცხლს შორის მოხვდა. ომის გაგრძელება ცუდი სცენარია პუტინისთვის. მისი ორ ცეცხლს შორის ყოფნა დამატებითი თავის ტკივილია პრეზიდენტი ტრამპისთვის, რადგან აქ, რუსეთისთვის უნდა იპოვო ისეთი გამოსავალი, რომელზეც ის თანახმა იქნება და რომელიც უფრო ნაკლები რისკის მატარებელი შეიძლება იყოს მისთვის. მოკლედ, ძალიან რთული თემაა ეს", - განაცხადა გია ჯაფარიძემ.
აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპისა და რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის შეხვედრა ალასკაზე ხვალ, ადგილობრივი დროით 11:30 საათზე, თბილისის დროით კი 23:30 საათზე დაიწყება. შეხვედრის შემდეგ დონალდ ტრამპი და ვლადიმერ პუტინი ერთობლივ პრესკონფერენციას გამართავენ.

Japaridze said the continuation of the war in Ukraine was a particularly negative scenario for Putin
Opposition politician Gia Japaridze has said the upcoming meeting between US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin in Alaska presented major risks, describing Putin as “caught between two fires” and warning that any solution acceptable to Moscow would be highly complex for both sides.
Speaking to the media on Thursday ahead of the Alaska talks, Japaridze said the continuation of the war in Ukraine was a particularly negative scenario for Putin. He added that the Russian president’s position also complicated matters for Trump, who “must seek an outcome with minimal risk” while ensuring Moscow agreed to any proposed solution.
“The location of the meeting is significant,” Japaridze said. “It is internationally recognised that Putin is wanted by international courts. Many countries’ territories would be unsuitable for a face-to-face meeting. Holding the talks on US soil, at a military base, sends a strong message and provides maximum security.”
Japaridze highlighted that while Western leaders, including the US and Ukrainian presidents, aimed for a rapid ceasefire, the situation was more complicated for Putin. “The decision he made in February 2022 put Russia in a difficult position. The continuation of the war is a bad scenario for him, and being caught between two pressures also adds headaches for President Trump. Finding a solution acceptable to Russia that carries minimal risk is extremely challenging,” he said.
The Alaska meeting, set to begin at 11:30 local time (23:30 Tbilisi time), will be followed by a joint press conference.