გია ხუხაშვილი - პოლიტიკური დევნილის მანტიას ვერ მოისხამს ღარიბაშვილი, გუშინ ყველაფერი აღიარა
მიზანი არ იყო არავის დაჭერა, მიზანი იყო ფულის ამოღება. ეს მიზანი რომ ვერ შესრულდა, მერე დაიწყეს ამ ვითომ სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენება, - ამის შესახებ პოლიტოლოგმა გია ხუხაშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, საქმე გვაქვს ე.წ. კრიმინალურ "ნაეზდთან".
"ჩვენ საქმე არ გვაქვს მართლმსაჯულებასთან, ჩვენ საქმე გვაქვს ე.წ. კრიმინალურ "ნაეზდთან", "ფული მოიტანე, ბიჭო!", რაშიც ჩართულია პროკურატურა, სუსი, მოსამართლე, ჩაცუცქულები არჩევენ საქმეს.
მიზანი არ იყო არავის დაჭერა, მიზანი იყო ფულის ამოღება. ეს მიზანი რომ ვერ შესრულდა, მერე დაიწყეს ამ ვითომ სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენება და ეს ფული რომ შეაგროვოს, რასაც სთხოვენ, ხომ უნდა იმუშაოს? ციხეში როგორ იმუშაოს? უთხრა, რომ - მეო ახლა, ძმაო, ციხეში რომ ჩავჯდე, იქიდან როგორ შევაგროვო ამხელა ფულიო და დამტოვეთ გარეთ და ყველაფერს გავაკეთებ იმისთვის, რომ ეს პირობები შევასრულოო და სხვებსაც უნდა დაელაპარაკოს, ალბათ.
ახლა დადგა მოსავლის აღების, ცხვრების პარსვის დრო და ერთმა ცხვარმა ითხოვა, რომ სანამ გამპარსავთო კიდევ მოვისახამო, ცოტა ამომივიდეს კიდევ მატყლიო.
პოლიტიკური დევნილის მანტიას ვერ მოისხამს ღარიბაშვილი. გუშინ ყველაფერი აღიარა, გამოგვიცხადეს, რომ აღიარა დანაშაული და პირობა დადო, რომ მეტს აღარ იზამს, მეტს არ მოიპარავს ხვალიდან,  დღეიდან წესიერი კაცი გახდა", - განაცხადა გია ხუხაშვილმა.
ყოფილ პრემიერ-მინისტრს ირაკლი ღარიბაშვილს  აღკვეთის ღონისძიების სახით 1-მილიონიანი გირაო შეეფარდა, რომელიც 30 დღის განმავლობაში უნდა გადაიხადოს.

Khukhashvili dismissed the notion that Garibashvili could claim political persecution
“The goal was never to arrest anyone - the goal was to extract money,” Khukhashvili said. “When that goal failed, they began using these so-called legal mechanisms. This is not justice; this is what we call a criminal shake-down - in which the Prosecutor’s Office, the State Security Service, and judges are all involved, crouched together deciding the outcome.”
Khukhashvili argued that the authorities initially sought to pressure Garibashvili into making a payment.
“The demand was: ‘Bring the money, man.’ When that didn’t work, they turned to formal charges. But if he’s supposed to pay that money, he must stay out of prison — how can he collect such a sum while in jail? He probably told them, ‘If I’m locked up, how can I raise that much money? Let me stay outside, and I’ll do everything I can to meet your conditions,’” he said.
In his remarks, Khukhashvili likened the current situation to “harvesting season.”
“Now is the time to shear the sheep, and one sheep asked, ‘Before you shear me, let me grow a bit more wool.’ That’s what’s happening,” he said, using an allegory to describe the alleged extortion.
Khukhashvili dismissed the notion that Garibashvili could claim political persecution.
“Garibashvili cannot wear the mantle of a political victim. Yesterday we were told that he confessed to everything and promised he would not steal again - that from now on he has become an honest man,” Khukhashvili said sarcastically.
Earlier, the Tbilisi City Court set bail of 1 million GEL for former Prime Minister Irakli Garibashvili, to be paid within 30 days.