გიგი გიგიაძე - არ არიან დაინტერესებული არა მარტო ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების უკან გაწვევით, არამედ ოფიციალურად არ აქვთ ამის უფლება რუსეთისგან
"ქართულ ოცნებაში" არ არიან დაინტერესებული არა მარტო საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების უკან გაწვევით, არამედ მათ ოფიციალურად არ აქვთ ამის უფლება რუსეთისგან, - ამის შესახებ ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრის უფროსმა მკვლევარმა გიგი გიგიაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, სირია არის უნიკალური შემთხვევა, როდესაც "ქართულ ოცნებას" არაფერი არ გაუკეთებია.
"ქართველი დიპლომატები ცდილობდნენ, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების დამოუკიდებლად აღიარების საკითხთან დაკავშირებით დროის გამოყენებას სხვადასხვა ფორმატში, რისი უფლებაც მათ არ მიეცათ საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხრიდან.
არაფერი გასაკვირი იმაში არ არის, რომ მათ, რეალურად, არაფერი არ გაუკეთებიათ სირიის შემთხვევაში, არაფერია გასაკვირი არც იმაში, რომ არანაირ ძალისხმევას არ გამოიჩენენ ვენესუელასთან მიმართებაშიც და ცხადია, რომ ამ ე.წ. ხელისუფლებას არანაირი წინსვლა არ ექნება. ისინი არ არიან დაინტერესებული არა მარტო საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების უკან გაწვევით, არამედ მათ ოფიციალურად არ აქვთ ამის უფლება რუსეთისგან. სირია არის უნიკალური შემთხვევა, როდესაც "ქართულ ოცნებას" არაფერი არ გაუკეთებია", - განაცხადა გიგი გიგიაძემ.

The former diplomat noted that Georgia’s diplomatic efforts to manage the recognition of occupied territories independently were limited by the Ministry of Foreign Affairs, leaving Georgian Dream unable to act
Gigi Gigiaze, senior researcher at the Economic Policy Research Center, on Friday claimed that the ruling party, Georgian Dream, was neither interested in reversing the recognition of Georgia’s occupied territories nor officially authorized by Russia to take such action.
The former diplomat noted that Georgia’s diplomatic efforts to manage the recognition of occupied territories independently were limited by the Ministry of Foreign Affairs, leaving Georgian Dream unable to act.
He highlighted Syria as a unique case where the party did nothing and suggested the same inaction is likely with Venezuela. “There is nothing surprising that they have done nothing in Syria; nothing surprising that they will not make any effort with Venezuela either. Clearly, this so-called government has made no progress. They are not interested in reversing recognition of Georgia’s occupied territories, and officially, they have no authority from Russia,” Gigiaze said.