გიორგი გახარია - "ქართული ოცნება" ოკუპანტ სახელმწიფოსთან ალიანსში შევიდა და საკუთარ ქვეყანას დასდო ბრალი ომის დაწყებაში
საფრთხე ოკუპაციის ხაზთან არ სრულდება. ხელისუფლებაში დარჩენის მიზნით, "ქართული ოცნება" ოკუპანტ სახელმწიფოსთან ალიანსში შევიდა და საკუთარ ქვეყანას დასდო ბრალი ომის დაწყებაში, - ამის შესახებ "გახარია საქართველოსთვის" ლიდერი გიორგი გახარია სოციალურ ქსელში წერს.
მისივე თქმით, 17 წლის წინ, პირველად ცივი ომის დასრულების შემდეგ, რუსეთმა საქართველოს წინააღმდეგ პირდაპირი სამხედრო ინტერვენცია განახორციელა და დახოცა მშვიდობიანი მოსახლეობა.
"17 წლის წინ, პირველად ცივი ომის დასრულების შემდეგ, რუსეთმა საქართველოს წინააღმდეგ პირდაპირი სამხედრო ინტერვენცია განახორციელა - დახოცა მშვიდობიანი მოსახლეობა, იძულებით გადაასახლა ათასობით ადამიანი და მოახდინა საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია საერთაშორისო სამართლის და საკუთარი ვალდებულებების უხეში დარღვევით.
თუმცა, უნდა გვახსოვდეს, რომ საფრთხე ოკუპაციის ხაზთან არ სრულდება. ხელისუფლებაში დარჩენის მიზნით, "ქართული ოცნება" ოკუპანტ სახელმწიფოსთან ალიანსში შევიდა და საკუთარ ქვეყანას დასდო ბრალი ომის დაწყებაში, რითაც გაამართლა რუსეთის აგრესია და ოკუპაცია და დაასუსტა არაღიარების პოლიტიკა.
ჩვენ ვაგრძელებთ ბრძოლას საქართველოს თავისუფლების, მშვიდობიანი რეინტეგრაციისა და ევროპული მომავლისთვის.
მადლობას ვუხდით ყველა საერთაშორისო პარტნიორს, რომელიც მხარს უჭერს საქართველოს დამოუკიდებლობას, სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას", - წერს გახარია.
რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომიდან 17 წელი გავიდა. 5-დღიან საომარ მოქმედებებს 400-ზე მეტი ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა, მათ შორის 170 – სამხედრო, შსს-ს 19 თანამშრომელი, 244 – სამოქალაქო პირი, დაიჭრა 2 234 ადამიანი, 26 000 კი დევნილად იქცა.

Gakharia reaffirmed his party’s commitment to a peaceful reintegration of Georgia’s occupied regions and the country’s path toward Euro-Atlantic integratio
Former Prime Minister and leader of the opposition party For Georgia, Giorgi Gakharia, has accused the ruling Georgian Dream party of aligning itself with Russia to maintain political power, claiming the government had weakened Georgia's stance on the 2008 war.
In a statement published on social media to mark the 17th anniversary of the Russia-Georgia war, Gakharia alleged that the current government had “entered into an alliance with the occupying state” and blamed its own country for starting the war- actions he said amounted to justifying Russian aggression.
“Seventeen years ago, for the first time since the end of the Cold War, Russia launched a direct military intervention against Georgia, killing civilians, forcibly displacing thousands, and occupying Georgian territories in violation of international law,” Gakharia wrote.
He warned that the threat posed by Russia did not end at the occupation line and said the government’s rhetoric undermined the international policy of non-recognition regarding the breakaway regions of Abkhazia and Tskhinvali.
“The threat doesn’t end at the occupation line. In a bid to stay in power, the ruling party entered into an alliance with the occupying state and accused its own country of starting the war, thereby justifying Russia’s aggression and weakening the non-recognition policy,” he said.
Gakharia reaffirmed his party’s commitment to a peaceful reintegration of Georgia’s occupied regions and the country’s path toward Euro-Atlantic integration. He also thanked international partners for supporting Georgia’s sovereignty and territorial integrity.
The comments come as Georgia marks 17 years since the outbreak of the five-day war with Russia, which claimed over 400 lives and displaced tens of thousands. Russia continues to maintain a military presence in Abkhazia and Tskhinvali (South Ossetia), regions recognised by most of the international community as part of Georgia.