გიორგი ჯინჭარაძე - 33-ე ახალ წელს ვხვდებით საკუთარი სახლებიდან შორს, თუმცა გვაერთიანებს მტკიცე რწმენა იმისა, რომ დავბრუნდებით აფხაზეთში
33-ე ახალ წელს ვხვდებით საკუთარი სახლებიდან შორს, თუმცა გვაერთიანებს მტკიცე რწმენა იმისა, რომ აღვადგენთ ყველა ჩატეხილ ხიდს და დავბრუნდებით აფხაზეთში, - ამის შესახებ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ გიორგი ჯინჭარაძემ საახალწლო ვიდეომიმართვაში განაცხადა.
გიორგი ჯინჭარაძე ახალ წელს ულოცავს ყველას, განსაკუთრებით კი დევნილ და ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ ჩვენ მოსახლეობას.
"ჩემო ძვირფასო თანამემამულეებო, გილოცავთ ახალ 2026 წელს! დამდეგი წელი იყოს ჩვენი ქვეყნისთვის იმედის, რწმენის, ერთიანობის და კეთილდღეობის მომტანი.
განსაკუთრებული სითბოთი ვულოცავ დევნილ და ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ ჩვენ მოსახლეობას - ადამიანებს, რომელთა მოთმინება და ერთგულება საქართველოს ძლიერი მომავლის საფუძველია. 33-ე ახალ წელს ვხვდებით საკუთარი სახლებიდან შორს, თუმცა გვაერთიანებს მტკიცე რწმენა იმისა, რომ აღვადგენთ ყველა ჩატეხილ ხიდს და დავბრუნდებით აფხაზეთში.
გასულმა წლებმა კიდევ ერთხელ გვაჩვენა, რამდენად რთული, თუმცა უალტერნატივოა მშვიდობისა და ნდობის გზაზე თანმიმდევრული სვლა. ამ პროცესში კი საჭიროა ენგურის ორივე მხარეს მცხოვრები ჩვენი თითოეული თანამემამულის ინტერესების დაცვა, მათ საჭიროებებზე ზრუნვა და ისტორიული ერთობის აღდგენის ხელშეწყობა.
სწორედ ამიტომ, 2026 წელს კვლავაც პრიორიტეტად რჩება ჯანდაცვის, განათლების, კულტურისა და ეკონომიკის მიმართულებების გაძლიერება, ქართულ-აფხაზური ურთიერთობების გაღრმავება და შერიგებაზე დაფუძნებული დიალოგის განვითარება.
კიდევ ერთხელ მადლობას ვუხდი საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს დევნილთა დახმარების მიზნით განხორციელებული პროექტების უპრეცედენტო მხარდაჭერისთვის.
ვაცნობიერებთ არსებულ სირთულეებს. პოლარიზაცია და დაპირისპირება აფერხებს ნდობის აღდგენას და აშორებს ერთმანეთს ადამიანებს, რომლებსაც საერთო წარსული და ღირებულებები აერთიანებს, თუმცა ჩვენ  ვაგრძელებთ პირდაპირ დიალოგს აფხაზეთში მცხოვრებ ჩვენს მოსახლეობასთან. ეს არის ცოცხალი პროცესი, რომელიც ეფუძნება პატივისცემას, ეროვნულ ღირსებასა და მშვიდობის რწმენას - ეს არის გზა, რომელიც აუცილებლად დაგვაბრუნებს ერთმანეთთან!
რომ მშვიდობისთვის გადადგმული ყოველი ნაბიჯი გაგვაერთიანებს და სულ მალე, ერთიან, ძლიერ და მშვიდობიან საქართველოში ვიცხოვრებთ - ჩვენს აფხაზ დებთან და ძმებთან ერთად.
ამ რწმენით და უფრო ნათელი მომავლის იმედით, კიდევ ერთხელ, გილოცავთ ახალ წელს!
გისურვებთ ჯანმრთელობას, სიმტკიცეს, კეთილდღეობას და მალე ჩვენს მიწაზე, ჩვენს აფხაზეთში დაბრუნებას!" - აცხადებს გიორგი ჯინჭარაძე.

Abkhazia Government Chair stresses unity, peace and return in New Year message
Giorgi Jincharadze, Chair of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, delivered a New Year address on Wednesday, stressing unity, hope and the firm belief in returning to the Russian-occupied Georgian region of Abkhazia, as displaced families mark their 33rd New Year away from home.
In his congratulatory message, Jinchradze extended New Year wishes to all citizens, with special warmth toward internally displaced persons and residents living in the occupied territories.
“May the coming year bring hope, faith, unity and prosperity to our country. For the 33rd New Year we are meeting far from our homes, but we are united by the firm belief that we will rebuild every broken bridge and return to Abkhazia,” he said.
Jinchradze stressed that despite ongoing challenges, a consistent commitment to peace, trust and dialogue remains essential. He said protecting the interests and needs of citizens living on both sides of the Enguri River and supporting historical unity remains a priority.
He noted that in 2026, the Government will continue prioritising healthcare, education, culture, economic development, strengthening Georgian-Abkhaz relations and advancing reconciliation-based dialogue.
Jinchradze thanked Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze for his support of projects aimed at assisting displaced persons. He also highlighted the importance of reducing polarisation, promoting trust and maintaining direct communication with the population living in Abkhazia.
“With faith in peace and a brighter future, I once again congratulate you on the New Year and wish everyone health, strength, prosperity and the day when we return to our land - to our Abkhazia,” Jinchradze said.