გიორგი ჯინჭარაძე - პატრიარქის მოღვაწეობის პერიოდში აფხაზეთის სახელის უკვდავსაყოფად განხორციელებულმა საქმეებმა განამტკიცა რწმენა ქართველებისა და აფხაზების მშვიდობიანი თანაცხოვრების შესახებ
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს აღსაყდრების 48-ე წლისთავს ულოცავს.
გიორგი ჯინჭარაძის განცხადებით, პატრიარქის მოღვაწეობის პერიოდში აფხაზეთის სახელის უკვდავსაყოფად განხორციელებულმა უმნიშვნელოვანესმა საქმეებმა კიდევ ერთხელ განამტკიცა საზოგადოების რწმენა და მოლოდინი ქართველებისა და აფხაზების მშვიდობიანი ერთიანობისა და თანაცხოვრების შესახებ.
„სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსს, ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტს, უწმინდესსა და უნეტარესს ილია II-ს ვულოცავ აღსაყდრების 48-ე წლისთავს.
განუზომელია თქვენი დამსახურება ჩვენი ქვეყნის და თითოეული ჩვენგანის სულიერი ამაღლების საქმეში. საქართველოს მართლმადიდებელი ავტოკეფალიური ეკლესიის როლის გაზრდა თქვენი განსაკუთრებული ძალისხმევისა და უდიდესი ავტორიტეტის შედეგია.
თქვენი მოღვაწეობის პერიოდში აფხაზეთის სახელის უკვდავსაყოფად განხორციელებულმა უმნიშვნელოვანესმა საქმეებმა, მათ შორის ცხუმ-აფხაზეთის ეპარქიის ხელმძღვანელობის ისტორიულმა გადაწყვეტილებამ და აფხაზეთის დღის დაწესებამ, კიდევ ერთხელ განამტკიცა საზოგადოების რწმენა და მოლოდინი ქართველებისა და აფხაზების მშვიდობიანი ერთიანობისა და თანაცხოვრების მიმართ.
დარწმუნებული ვარ, რომ თქვენი ლოცვა-კურთხევით, უახლოეს მომავალში აღდგება ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობა და ყველა ერთად დავბრუნდებით ჩვენ მშობლიურ აფხაზეთში!
თქვენო უწმინდესობავ, გისურვებთ ჯანმრთელობას, მხნეობასა და სულის სიმტკიცეს ჩვენი ქვეყნისა და ერის საკეთილდღეოდ!" - აღნიშნულია აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის მილოცვაში.

Head of Abkhazia’s Autonomous Government congratulates Patriarch on 48th anniversary of enthronement
Jinchara­dze said the Patriarch’s decades-long service had played a significant role in strengthening spiritual values and reinforcing the authority of the Georgian Orthodox Church
The Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, Giorgi Jinchara­dze, has congratulated Catholicos-Patriarch Ilia II of All Georgia on the 48th anniversary of his enthronement.
In a written statement, Jinchara­dze said the Patriarch’s decades-long service had played a significant role in strengthening spiritual values and reinforcing the authority of the Georgian Orthodox Church.
He highlighted what he described as key steps taken during Ilia II’s tenure to preserve the historical and spiritual legacy of Abkhazia, including decisions related to the Tskhum-Abkhazia diocese and the establishment of Abkhazia Day. According to Jinchara­dze, these actions have contributed to sustaining public hope for peaceful unity and coexistence between Georgians and Abkhazians.
Jinchara­dze expressed confidence that, with the Patriarch’s blessing, Georgia’s territorial integrity would be restored and that displaced people would eventually return to Abkhazia.