გიორგი ჯინჭარაძემ იმერეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულთან და მუნიციპალიტეტების მერებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ გიორგი ჯინჭარაძემ იმერეთის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციაში, მხარის რწმუნებულ ლევან ზალკალიანთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა, რომელშიც ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების ხელმძღვანელი პირებიც მონაწილეობდნენ.
შეხვედრის ფარგლებში, მთავრობის თავმჯდომარემ სახელმწიფო რწმუნებულს რეგიონში მცხოვრებ დევნილებზე ზრუნვისა და გაწეული დახმარებისთვის მადლობა გადაუხადა და იძულებით გადაადგილებული პირების მხარდაჭერის პროცესში ადგილობრივი ხელისუფლების მნიშვნელოვან როლზე ისაუბრა.
„დღევანდელ შეხვედრაზე ჩვენ განვიხილეთ იმერეთის რეგიონში მცხოვრები ჩვენი დევნილი მოსახლეობის პრობლემური საკითხები და საცხოვრებელ პირობებთან დაკავშირებული ძირითადი გამოწვევები. ვეცდებით, თითოეულ შემთხვევაზე მაქსიმალურად სწრაფი რეაგირება მოვახდინოთ, რათა დროულად გადავჭრათ აღნიშნული საკითხები.
ამ მიმართულებით უმნიშვნელოვანესია ადგილობრივ ხელისუფლებასთან მჭიდრო თანამშრომლობა და სამომავლოდ აფხაზეთის მთავრობა აქტიურად გააგრძელებს კოორდინირებულ მუშაობას, რათა უფრო ეფექტიანად განხორციელდეს დევნილთა საჭიროებებსა და გამოწვევებზე რეაგირება“, - განაცხადა გიორგი ჯინჭარაძემ.
გარდა ამისა, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო დაგეგმილ პროექტებს, რომელთა მიზანია ინტეგრაციის ხელშეწყობა, დევნილთა სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება და მათთვის ღირსეული ცხოვრების პირობების შექმნა.
მხარეებმა დევნილთა მხარდაჭერის საკითხები განიხილეს და სამომავლო ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავებაზე ისაუბრეს, რაც აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული მოსახლეობის მხარდაჭერაზე იქნება ორიენტირებული.
შეხვედრაში აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს იმერეთის ტერიტორიული ორგანოს წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

Abkhazia Gov’t Chair meets Imereti officials to discuss support for IDPs
The meeting, held at the Imereti State Governor’s Office in Kutaisi, focused on the living conditions and pressing needs of the displaced population
The Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, Giorgi Jincharadze, has held an introductory meeting with Imereti regional governor Levan Zalkaliani and local municipal leaders in western Georgia to address the challenges facing internally displaced persons (IDPs) from Abkhazia residing in the region.
The meeting, held at the Imereti State Governor’s Office in Kutaisi, focused on the living conditions and pressing needs of the displaced population. Jincharadze thanked the regional authorities for their continued support of IDPs and emphasised the importance of close cooperation with local governments.
“We discussed the key problems affecting displaced persons living in Imereti and the urgent issues around their living conditions,” Jincharadze said. “We will do our best to address each case promptly and ensure an effective response.”
He stressed that ongoing coordination between the Abkhazia government and municipal authorities would be essential in improving the support system for IDPs.
The parties also reviewed planned initiatives aimed at fostering integration, improving socio-economic conditions, and ensuring dignified living standards for those displaced by the conflict in Abkhazia.
Representatives from the Imereti territorial body of the Ministry for Internally Displaced Persons of the Autonomous Republic of Abkhazia also participated in the discussions.